Kunduz nedir, Kunduz ne demek

Kunduz; bir hayvan bilimi terimidir.

  • Kemirgenlerden, kuyruğu geniş ve yassı, art ayak parmaklarının arası perdeli, ağaçları kemirerek beslenen, su kıyılarında yaşayan, yuvalar ve su setleri kuran, postu değerli bir hayvan, kastor (Castor fiber)

Yerel Türkçe anlamı:

Siyah.

Su künklerinin içinde gelişen ve suyun akmasına engel olan bitki kökleri.

Biyoloji'deki anlamı:

Kemiriciler (Rodentia) takımının, kunduzgiller (Castoridae) familyasından, 100 cm kadar uzunlukta, 38 cm kadar kuyruğu olan, sırtı soluk sarı, karnı daha açık, ağaçları kemirerek deviren ve üzerini çamur ile sıvayarak, 2-3 m yükseklikte yuvalar yapan, Avrupa ve Asya'da yaşayan soyu azalmış bir tür.

Zooloji alanındaki anlamı:

(Castor fiber) Kemiriciler (Rodentia) takımının kunduzgiller (Castoridae) familyasından bir memeli türü. Uzunluğu 100, kuyruğu 38 cm. Sırtı soluk sarı, karnı daha açıktır. Ağaçları kemirerek devirir ve üzerinde, çamur ile sıvayarak, 2-3 m yükseklikte yuvalar yapar. Soyu azalmıştır. Avrupa ve Asyada yaşar.

İngilizce'de Kunduz ne demek? Kunduz ingilizcesi nedir?:

european beaver

Gezilecek görülecek bir yer, şehir olarak tanımı:

Tokat şehrinde, Artova ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

Kunduz hakkında bilgiler

 

Kunduz, kunduzgiller (Castoridae) familyasından Castor cinsini oluşturan ağaçları kemirerek beslenen, su kıyılarında yaşayan kemiricilerin ortak adıdır. Yaşayan iki türü vardır: Eski Dünya kunduzu (C. fiber) ile Yeni Dünya kunduzu (C. canadensis).

Yaptıkları yuvalar çok soğuk havalarda bile içerisini sıcak tutar.

Ağaçlarla baraj yapıp suların gidişini engeller ve sesleri biraz bebek sesine benzer. Genellikle barajları ağaçlardan va dallarından oluşur. Ağaçları kemirerek keserler.Ön dişleriyle keserler. Çünkü onlarda bu işlevi yapabilen en iyi diş budur ve eğer bu işlevlerini yapmazlarsa dişleri tırnaklar gibi aşırı derecede uzar. Kunduzlarda memelidir ve yuvalarını barajların içine yaparlar. Yavrularına 1 ile 2 hafta süresince bu yuvalarda bakarlar. Sonra erkek kunduzlar kendi ailelerini kurmaya giderler. Dişiler ise yuvada kalıp lider çifte yardım ederler.

Kunduz ile ilgili Cümleler

  • Bu bir kunduz barajı.
  • O, oyun hamurundan yapılmış bir kunduz.
  • Bu hayvan bir kunduz büyüklüğünde.
  • Kunduzlar ağaçları dişleri ile kesebilir.
  • Kunduzlar çalışkan hayvanlardır.

Kunduz tanımı, anlamı:

Ağaç : Bu gibi bitkilerin gövdesinden ve dallarından yapılan. Tahta, kereste. Meyve verebilen, gövdesi odun veya kereste olmaya elverişli bulunan ve uzun yıllar yaşayabilen bitki.

Beslenen : Sönümsüz.

Kıyı : Sahil. Kara ile suyun birleştiği yer. Kenar, periferi. Issız, tenha yer.

Yuva : Bir şeyin içinde yerleşmiş olduğu veya yerleştirildiği oyuk. Bir şeyin çok bulunduğu yer. Genellikle ailenin oturduğu ev. Kuşların ve başka hayvanların barınmak, yumurtlamak, kuluçkaya yatmak, yavrularını büyütmek veya yavrulamak için türlü şeylerden yaptıkları ve türlü biçimlerde hazırladıkları barınak. Kimsesizlere veya yoksullara yardım etmek ve onları barındırmak amacıyla açılan yer. Bazı kötü nitelikli kimselerin çok bulunduğu, toplandığı yer. İki buçukla dört yaş arası çocukların bakıldığı, okul öncesi eğitim kurumu. Bir şeyin öğretildiği yer.

 

Fiber : Sıkıştırılmış bitki tellerinden yapılmış mukavva veya tahta.

Kunduz böceği : Kuduz böceği.

Kemirgenler : Tavşan, kobay, kirpi, sıçan ve kunduz gibi köpek dişleri olmayan ve kesici dişleri iyi gelişmiş memeliler takımı, kemiriciler.

Geniş : Kolay kolay tasalanmayan, hoşgörülü, rahat. Kapsamı büyük, dar sınırlar içinde kalmayan, yaygın, makro. Alanı büyük olan, makro, dar karşıtı. Çok. Bol (elbise). Eni çok olan, enli, vâsi.

Yassı : Yayvan ve düz.

Ayak : Bacakların bilekten aşağıda bulunan ve yere basan bölümü. Kömür ocaklarında kömürün çıkarıldığı galeri. Karakucak ve yağlı güreşte pehlivanların ayrıldıkları beş dereceden biri. Halk edebiyatında koşuklarda kısa yedekli dizeler. Futun küpü alınarak hesaplanan değer. Bacak. Mayalardan önce, makama uygun olarak çalınan veya söylenen beste. Bir doğrunun başka bir doğruyu veya bir düzlemi kestiği nokta. Basamak. Birtakım şeylerin yerden yüksekçe durmasını sağlayan dayak, destek veya bunlardan her biri. Yarım arşın veya 30,5 santimetre uzunluğundaki ölçü birimi, kadem, fit, fut. Altılı ganyanda yer alan her bir koşu. Vücudun belden aşağı bölümü. Halk edebiyatında uyak. Göl ayağı. Yürüyüşün ağırlık veya çabukluk derecesi.

Parmak : Eni bu organ kadar olan. İnç. Bir tekerleğin merkezinden çemberine kadar uzanan çubukların her biri. İnsanda ve bazı hayvanlarda ellerin ve ayakların son bölümünü oluşturan, boğumlu, oynak, uzunca organların her biri. Bir işe karışmış olma ilgisi. Arşının yirmi dörtte biri. Koyu sıvılara daldırıp çıkarıldığında bu organa bulaşan miktar kadar olan.

Perdeli : Perdesi olan veya perde ile örtülü bulunan. Duvaklı. Perde sağlamak için parmaklarla basılacak yerleri olan (çalgı).

Post : Bazı deyimlerde "can" anlamında kullanılan bir söz. Tarikatlarda şeyhlik makamı. Makam. Tüylü hayvan derisi.

Familya : Birçok ortak özelliği sebebiyle bir araya getirilen cinslerin topluluğu, fasile. Aile. Karı, eş.

Kunduz buğday : Kalın, kısa ve yuvarlak taneli bir çeşit buğday.

Kunduzağılı : Tokat şehri, Artova ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

Kunduzgiller : Kemiriciler (Rodentia) takımının, yalın dişligiller (Simplicidentata) alt takımının, sincabımsılar (Sciuromorpha) bölümünden, geniş, yassı ve ucu pullu bir kuyrukları olan, art ayak parmaklarının arası perdeli, büyük ve tıknaz, toplu hâlde su kenarlarında kemirerek devirdikleri kütüklerden köy fırınına benzer yuvalar yapan, iyi yüzen, kastor adı verilen çok değerli postları olan bir familya. Kunduz (Castor fiber), Kanada kunduzu (C.canadensis) türleri iyi bilinir. (zooloji) (Castoridae), (Lat. castor = kunduz) Omurgalı hayvanlardan memeliler (Mammalia) sınıfının kemiriciler (Rodentia) takımının yalın-dişliler (Simplicidentata) alt-takımının sincabımsılar (Sciuromorpha) bölümüne giren bir familyası Kuyrukları geniş, yassı ve ucu pulludur. Ard ayak parmakları arası perdelidir. Büyük ve tıknazdırlar. Yuva kuruş biçimleri çok ünlüdür. Toplu halde, su kenarlarına, kemirerek devirdikleri kütüklerden köy fırınına benzer yuvalar yaparlar. İyi yüzerler. Kastor adı ile tanınan postları kürkçülükde çok aranır. Kunduz (Castor fiber), Kanada kunduzu (C.canadensis) iyi bilinen türleridir (bk)

Kunduzlu : Çorum ilinde, Bayat belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

Diğer dillerde Kunduz anlamı nedir?

İngilizce'de Kunduz ne demek? : [Kunduz] n. beaver

Fransızca'da Kunduz : castor [le]

Almanca'da Kunduz : n. Biber, Magnolie

Rusça'da Kunduz : n. бобр (M)

adj. бобровый