Kurtul nedir, Kurtul ne demek

Kurtul; Yerleşim Merkezi olarak kullanılan bir sözcüktür.

Gezilecek Görülecek bir yer olarak anlamı:

Bursa ili, Gemlik belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

Kurtul ile ilgili Cümleler

 • Kurtulan tek kişi bendim.
 • Kurtulduk.
 • Sen kurtuldun.
 • Kurtulan tek kişiyim.
 • O tür safça düşüncelerden kurtul.
 • Bu yerden kurtulmak zorundayım.
 • “Birtakım bahanelerle elimden kurtulacağını mı sanıyorsun?”
 • Ali ölümden kurtuldu ve ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.
 • Bundan kurtulabileceğini ciddi olarak düşünüyor musun?
 • Kurtulan 30 kişi vardı.
 • Üç yolcu kurtuldu ama geri kalan yolcular boğuldu.
 • “Etrafına gölge salmayan, yemiş vermeyen hangi kütük baltadan kurtulur?”
 • Kurtuldular.
 • Kurtuluncaya kadar onunla sıkıştım.
 • Kurtulmamız gerek.
 • “İşte şimdi gördüğünüz gibi hırsızların, esrarkeşlerin, ipten kazıktan kurtulmuş, gözü kanlı canilerin arasında çilemi dolduruyorum.”
 • “Bizim tekrar tekrar dinlemeyi sevdiğimiz bu fıkrayı anlatırken o hâlâ bu işten ucuz kurtulmuş olmasının heyecanını duyardı.”

Kurtul ile ilgili Atasözü veya Deyim

baltadan kurtulmak : kesilmemek.

ehven kurtulmak : ucuz kurtulmak.

elinden hiçbir şey kurtulmamak : her şeyi becerebilmek.

elinden kurtulmak : birinden kaçmayı başarmak.

gözü tanede olan kuşun ayağı tuzaktan kurtulmaz : “her zaman çıkar peşinde koşan kişi, tehlikelerden uzak kalamaz” anlamında kullanılan bir söz.

 

ipten kazıktan kurtulmuş : her türlü kötülüğü yapacak yaradılışta olan kimse.

meramın elinden bir şey kurtulmaz : “bir şey yapmaya azmeden ve ona dört elle sarılan kişi, kesinlikle başarıya ulaşır” anlamında kullanılan bir söz.

şaşı çakır demektense kör de de kurtul : “dolaylı, dolambaçlı yollara başvuracağına gerçeği olduğu gibi söyle” anlamında kullanılan bir söz.

ucuz atlatmak (veya kurtulmak) : zor veya tehlikeli durumdan az zararla sıyrılmak.

Kurtul tanımı, anlamı

Kurt : Köpekgillerden, Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika'da yaşayan, postu gri sarı renkli, yırtıcı, etçil memeli hayvan (Canis lupus). İşini iyi bilen, aldanmaz, kurnaz. Bir yeri, bir şeyi iyi bilen. Bazı böceklere veya bazı böcek kurtçuklarına verilen ad. Yumuşak vücutlu, uzun gövdeli, omurgasız, bacaksız, ayaksız veya çok ilkel ayaklı küçük hayvan. Güney gök küresinde, Akrep ile Boğa arasında bulunan takımyıldız

Kurtulabilme : Kurtulabilmek işi.

Kurtulabilmek : Kurtulma imkânı veya olasılığı bulunmak.

Kurtulma hızı : Bir nesnenin yeryuvarının çekim etkisinden kurtularak uzaya çrkabilmiesi için edinmesi gereken hız (yaklaşık 11,4 km/sn).

Kurtulmuş : Giresun şehri, Dereli ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Manisa kenti, Akhisar ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge. Ordu kenti, merkez belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Şanlıurfa şehrinde, Viranşehir belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

Kurtuluşlu : Kurtuluşu olan.

Kurtuluşsuz : Kurtuluşu olmayan.

 

Kurtuluverme : Kurtuluvermek işi.

Kurtuluvermek : Ansızın veya çabucak kurtulmak.

Yaydan kurtulma : Bir eli yaya alanın kolları arasına sokarak ön kasnağından tutup ya da koltuk altına sokup ayağa kalkma.

Kurtulma : Kurtulmak işi.

Kurtulmak : Tehlikeli veya kötü bir durumu atlatmak. Bağını koparıp kaçmak. İstenmeyen, sıkıntı veren, hoşlanılmayan bir kimseden, bir yerden, bir durumdan uzaklaşmak. Doğurmak. Bir şey bulunduğu veya bağlı olduğu yerden ayrılmak.

Kurtulmalık : Fidye.

Kurtuluş : Bir şeyden, bir yerden kurtulma, felah, halas, necat, selamet. Bağımsızlık.

Belediye : İl, ilçe, kasaba, belde vb. yerleşim merkezlerinde temizlik, aydınlatma, su, toplu taşıma ve esnafın denetimi gibi kamu hizmetlerine bakan, başkanı ve üyeleri halk tarafından seçilen, tüzel kişiliği olan örgüt, şehremaneti. Bu örgütün bulunduğu bina.

Gemlik : Bursa iline bağlı ilçelerden biri.

Merkez : Bir bölgenin veya kuruluşun yönetim yeri. Biçim, tarz. Bir işin öğretildiği yer. Bir kapalı eğrinin veya bazı çokgenlerde köşegenlerin kesişme noktası. Bir dairenin veya bir küre yüzeyinin her noktasından aynı uzaklıkta bulunan iç nokta, özek. Belirli bir yerin ortası. Polis karakolu. Bir işin yoğun olarak yapıldığı yer.

Nahiye : Bucak. Bölge.

Beledi : Şehirle ilgili. Pamuklu, kalın bir tür kumaş. Yerleşik.

Bağlı : Bir bağ ile tutturulmuş olan. Gerçekleşmesi bir şartı gerektiren, vabeste. Kapatılmış olan, kapalı. Halk inanışına göre, büyü etkisiyle cinsel güçten yoksun edilmiş (erkek). Bir kimseye, bir düşünceye, bir hatıraya saygı, aşk vb. duygularla bağlanan, sadık, tutkun. Bir kuruluşun yetkisi altında bulunan. Sınırlanmış, sınırlı.

Diğer dillerde Kurthia anlamı nedir?

İngilizce'de Kurthia ne demek ? : kurthia