Paraşüt nedir, Paraşüt ne demek

Paraşüt; kökeni fransızca dilinden gelmektedir.

Paraşüt hakkında bilgiler

Paraşüt, bir nesnenin atmosfere açık bir ortamda havanın kaldırma kuvvetinden yararlanarak yavaşça inmesini sağlayan gereçtir. Leonardo Da Vinci'nin paraşütle ilgili çizimleri mevcuttur. İtalya'da 1470'lerden kalan başka paraşüt çizimleri bulunduğu gibi, 1595 yılında İtalyan Fausto Veranzio tarafından yapılmış olan çizimler Da Vinci'nin ötesindedir. M.S. 810-887 yılları arasında yaşayan Arap mucit Abbas Kasım İbn Firnas'ın İspanya-Kordoba'da paraşüte benzer bir alet kullandığı tarihi kayıtlarda mevcuttur. Çin'de de paraşütün ilk örnekleri kullanılmıştır. Günümüzde kullanılana en çok benzeyen paraşüt, 1783 yılında Fransız Louis-Sébastien Lenormand tarafından keşfedilmiştir. 1797 yılında Andre Jacques Garner bir sıcak hava balonundan ilk paraşüt atlayışını gerçekleştirmiştir.

Paraşüt ile ilgili Cümleler

  • Yamaç paraşütü bir ağaca indi.
  • O gençken Valentina paraşütle atlamayla ilgilenmeye başladı.
  • Pilot uçak yere çakılmadan önce paraşütle atladı.
  • Paraşütünüzü açmayı unutmayın.
  • Tom'un paraşütü açılmadı.
  • Ali ve Mary birlikte Pulpit Rock'tan paraşütle atladılar. Kısa ama büyülü bir deneyimdi.
  • 2 km yükseklikten (paraşütle) atıldı.
  • Ali serbest paraşütçü eğitmeni.
 

Paraşüt kısaca anlamı, tanımı:

Hava : Müzik aletlerinden çıkan ses perdesi. Hava yuvarını oluşturan, bütün canlıların solunumuna yarayan, renksiz, kokusuz, akışkan gaz karışımı. Canlılar üzerindeki etkisine göre hava yuvarının durumu. Müzik parçalarında tür. Çekicilik. Keyif, âlem. Durum, ortam, çevre, muhit, atmosfer, ambiyans. Esinti. Sonuçsuz, anlamsız, boş (durum, davranış, söz). Tarz, üslup. Meteoroloji ile ilgili olayların bütünü. Görünüş, davranış, söz vb. için bir kimsenin durumunu belirten özellik. Çevreyi kuşatan boşluk. Gökyüzü.

Paraşüt birlikleri : Paraşütçü birlikler.

Paraşüt kulesi : Paraşütle atlama eğitiminin yapıldığı kule.

Tandem paraşütü : İki kişilik yamaç paraşütü.

Yamaç paraşütü : Rüzgârın yardımıyla yüksek tepe veya yar başlarından boşluğa uçurulmak üzere yapılmış olan paraşüt, parapent. Bu paraşüt ile yapılmış olan spor türü.

Para : Kazanç. Kuruşun kırkta biri. Devletçe bastırılan, üzerinde değeri yazılı kâğıt veya metalden ödeme aracı, nakit.

 

Paraşütçü : Paraşütle atlayarak yere inen kimse.

Paraşütçü birlikler : Paraşütle iniş yapmak için yetiştirilmiş asker birlikleri, paraşüt birlikleri.

Paraşütçülük : Paraşütçünün işi.

Paraşütlü : Paraşütü olan.

Taşıt : Otomobil, tren, gemi, uçak gibi taşıma araçlarının ortak adı, nakil aracı, nakil vasıtası, vasıta.

Atıl : Etkisiz, işe yaramaz. Tembel. Süreduran. İşsiz, aylak.

İnsan : Huy ve ahlak yönünden üstün nitelikli (kimse). Âdemoğlu, âdem evladı. Toplum hâlinde bir kültür çevresinde yaşayan, düşünme ve konuşma yeteneği olan, evreni bütün olarak kavrayabilen, bulguları sonucunda değiştirebilen ve biçimlendirebilen canlı.

Kontrol : Yoklama, arama. Bir şeyin gerçeğe ve aslına uygunluğuna bakma. Denetleme. Denetçi, kontrolör.

Biçim : Sanat ve edebiyat eserlerinde dış görünüş, form. Biçme işi. Yazı ve simgelerin bilgisayarda kullanılmaya elverişli çerçevesi, düzeni, format. Tarz. Bir nesnenin dış çizgileri bakımından niteliği, dıştan görünüşü, şekil, eşkâl. Herhangi bir şeyin benzeri. Disket vb.nin bilgisayarda kullanılabilir durumu. Şiirlerin kuruluş ve uyak düzenlerine göre olan dış görünüşü, şekil. Yakışık alan şekil, uygun şekil.

Araç : Taşıt. Kastamonu iline bağlı ilçelerden biri. Kişiler veya nesneler arasında bağlantı sağlayan şey, vasıta. Bir iş yapmakta veya sonuçlandırmakta gücünden yararlanılan nesne.

Nesne : Öznenin dışında kalan her konu, obje. Geçişli fiili bütünleyen yalın veya belirtme durumunda bulunan tümleç. Belli bir ağırlığı ve hacmi, rengi olan her türlü cansız varlık, şey, obje.

Paraşüt ağ : Tırıvırı ağ.

Diğer dillerde Paraşüt anlamı nedir?

İngilizce'de Paraşüt ne demek? : n. parachute, canopy, chute

Fransızca'da Paraşüt : parachute [le]

Almanca'da Paraşüt : n. Fallschirm

Rusça'da Paraşüt : n. парашют (M)

adj. парашютный