Flamingo nedir, Flamingo ne demek

Flamingo; bir hayvan bilimi terimidir. kökeni ingilizce dilinden gelmektedir.

  • Leyleksilerden, tüyleri beyaz, pembe, kanatlarının ucu kara, eti yenir bir kuş, Flaman kuşu (Phoenicopterus ruber)

Zooloji alanındaki anlamı:

[Bakınız: flaman kuşu]

Biyoloji'deki anlamı:

Flâmingogiller (Phoenicopteridae) familyasından, Güney Avrupa, Asya, Afrika, Amerika'da yasayan, Karadeniz hariç Türkiye'nin diğer kısımlarında kış aylarında görülen genellikle göçmen, bazı bölgelerde yerli olarak da görülen, deniz kıyılarında, tuzlu göllerde, az bitkili ya da çıplak bataklıklarda yaşayan, tüyleri beyaz ve pembe, kanatlanma uçları siyah, ayakları ince uzun ve pembe renkli, eti yenen bir tür. Flâman kuşu.

İngilizce'de Flamingo ne demek? Flamingo ingilizcesi nedir?:

flamingo

Flamingo hakkında bilgiler

Flamingo (Phoenicopterus), flamingolar (Phoenicopteriformes) takımının flamingogiller (Phoenicopteridae) familyasından Phoenicopterus cinsini oluşturan 6 kuş türünün ortak adı.

Tek bir cins (Phoenicopterus) ve onun altındaki 6 türden oluşur. Ancak biyologların en yeni verdiği sonuçlara göre; Avrupa türü, Rosa türü, ve kendi içinde ve çaprazlama üreyebildiklerinden 2 alt türü olan Küba türü olarak türlendirilir.

Flamingo, Anadolu'da Allı turna olarak bilinir.

 

Flamingolar, uzun ve ince bacaklara, yine uzun, eğri bir boyuna ve rosa rengi tüylere sahiptir. Belirgin özelliklerinden biri kıvrık bir gagalarının olması ve bunun, üst kısmıyla daldırıpta, yiyecekleri su ya da çamurdan çıkarırken filtre vazifesi görmesidir. Tüylerindeki kırmızı renk tonları, yedikleri yiyeceklerin içerdiği karotin miktarına göre değişir. Esaret altındaki genç kuşlar, çok az karotin içerikli besinler aldığından beyaz tüylere sahiptirler.

Flamingo anlamı, tanımı:

Beyaz : Beyaz zehir. Beyaz ırktan olan kimse. Ak, kara, siyah karşıtı. Bu renkte olan. Baskıda normal karalıkta görünen harf türü.

Leyleksiler : Kuşlar sınıfından leylekler, sümsükgiller, balıkçıllar ve flamanları içine alan omurgalı hayvanlar takımı.

Pembe : Bu renkte olan. Beyaza biraz kırmızı karıştırılmasıyla oluşan açık renk.

Kanat : Meclis, parti vb. topluluklarda düşünce yönünden özellik gösteren taraflardan her biri. Fırıldak biçiminde olan şeylerde kol. Balıklarda yüzgeç. Savaş düzenindeki ordunun iki yanından her biri, cenah. Bir uçağın havada durmasını sağlayan taşıyıcı aerodinamik güçlerin etkilediği yatay yüzey. Angıç. Kapı, pencere, dolap gibi dikine açılıp kapanan şeylerin kapağı. Kuşlarda ve böceklerde uçmayı sağlayan organ. Yan, taraf. Futbol, hentbol vb. takım oyunlarında hücum hattının sağ ve sol bölümü.

Flaman : Flandra ülkesi halkından veya bu halkın soyundan olan kimse.

Takım : Bir işte veya bir yerde kullanılan eşya ve aletlerin tamamı, ekipman. Takım elbise. Bölüğü oluşturan birliklerden her biri. Birlikte oynayan, kazanmak için birlikte çalışan sporcu topluluğu. Birbirini tamamlayan şeylerin tümü. Sigara ağızlığı. Canlıların bölümlendirilmesinde familya ile sınıf arasında yer alan, yakın benzerlikler gösteren organizmaların oluşturduğu birlik. Görev bakımından birbirini tamamlayan kimselerin topluluğu, grup, ekip, trup. Meslek, davranış, durum vb. yönlerden birbirine uyan kimselerin oluşturduğu topluluk. Bir filmin çevriminde görüntüleri alma, aydınlatma, ses alma gibi belli başlı çalışmaları yapmak için gerekli en küçük teknikçiler topluluğu. Hayvanlarda yemek borusu, akciğer ve karaciğere genel olarak verilen ad. Bir oyunda sahaya çıkan belli kuruluşlara bağlı oyuncular topluluğundan her biri. Aşağılayıcı ve küçümseyici anlamda topluluk.

 

Familya : Aile. Birçok ortak özelliği sebebiyle bir araya getirilen cinslerin topluluğu, fasile. Karı, eş.

Cins : Soy, kök, asıl. Tür, çeşit. Garip, tuhaf. Pek çok ortak özellikleri bulunan türler topluluğu. Diğerlerine göre üstün nitelikleri olan.

Flamingogiller : Kuşlar (Aves) sınıfının, leyleksiler (Ciconiiformes) takımından, gagalarının ucu bükük, boyunları ve bacakları çok uzun, ayakları perdeli olan, bataklık yerlerde yaşayan türleri olan bir familya. Flâmangiller.

Diğer dillerde Flamingo anlamı nedir?

İngilizce'de Flamingo ne demek? : n. any of a number of aquatic birds

n. flamingo, any of a number of aquatic birds

n. flamingo, any of a number of aquatic birds

Almanca'da Flamingo : n. Flamingo