Heteros nedir, Heteros ne demek

Heteros; Anatomi, Veteriner alanlarında kullanılan bir sözcüktür.

Veterinerlikte sözlük anlamı:

Farklı, değişik.

Heteros anlamı, tanımı

Hete : Hata, yanlışlık

Hetero : Yunanca diğer anlamına gelen ön ek. Farklılığı veya benzemezliği ifade eden Latince bir ön ek.

Heteroseksüellik : Heteroseksüel olma durumu.

Heteroserk : Balıklarda kuyruk yüzgecinin üst lobunun altdakinden daha uzun olması ve içinde omurganın ucunun bulunması. Bu tipe köpek ve Mersin balıklarında rastlanır. bk homoserk, difiserk.

Heteroserk kuyruk yüzgeci : Balıklarda, üst parçanın alttakinden daha uzun olduğu ve içinde omurganın ucunun bulunduğu kuyruk yüzgeci tipi. Bazı balıklarda, kuyruk yüzgecinin üst ve alt parçalarının farklı uzunlukta olduğu ve içinde omurganın ucunun bulunduğu kuyruk yüzgeci tipi, heteroserkal kuyruk yüzgeci.

Heteroserkal kuyruk yüzgeci : Heteroserk kuyruk yüzgeci.

Heterosiklik aminler : Proteinli, şekerli, nişastalı gıdaların pişirilmesi veya kızartılması sırasında, bazı amino asitlerden biçimlenen, mutajenik ve karsinojenik etkili olabilen maddeler.

Heterosiklik amino asitler : Prolin, hidroksiprolin, triptofan gibi amino asitler.

Heterosist : Mavi-yeşil alglerde normal hücrelerden daha büyük ve saydam görünüşlü, havanın serbest azotunu fiske edebilen özel hücreler.

 

Heterospor : Mikrospor ve makrospor gibi morfolojik ve eşey bakımından farklı sporlar. Biçim, büyüklük, bazen de fonksiyon bakımından biri diğerinden farklı olan sporlar.

Heteroseksüel : Karşı cinsi arzulayan.

Değişik : Değiştirilmiş, muaddel. Alışılmışın dışında bir özelliği bulunan. Çok hastalık geçirerek gelişmemiş çocuk. Farklı. Yedek iç çamaşırı, giyecek.

Değişi : Halkbilim olaylarıyla ürünlerinin hiçbir dış etken olmadan özbiçimleriyle olgularının büyük ölçüde değişmesi, bk. değişi kuramı.

Farklı : Farkı olan, aralarında fark bulunan, değişik, ayrımlı.

Değiş : Değme işi. Değişim.

Fark : Bir kimse veya nesnenin bir başkasıyla karıştırılmamasını sağlayan ayrılık, benzer şeyleri birbirinden ayıran özellik, başkalık, ayrım, nüans. Çıkarma işleminin sonucu. Ayrım.

Diğer dillerde Heteros anlamı nedir?

İngilizce'de Heteros ne demek ? : heteros