Salep nedir, Salep ne demek

Salep; bir bitki bilimi terimidir. kökeni arapça dilinden gelmektedir.

  • Salepgillerin tek köklü, yumrulu, salkımlı veya başak çiçekli olan örnek bitkisi (Orchis).
  • Bu bitkinin yumru durumundaki köklerinden dövülerek hazırlanan beyaz toz.
  • Bu tozun, şekerli süt veya su ile kaynatılmasıyla yapılmış olan sıcak içecek

"Salep" ile ilgili cümleler

  • "Üstüne bol zencefil ektirdiğim salep fincanını iki elimle kavradım." - S. F. Abasıyanık

Biyoloji'deki anlamı:

Pembe renkli çiçekleri olan, toprak altı yumruları toplanıp haşlandıktan sonra kurutularak toz hâline getirilip süt ile birlikte içilen, Orchidaceae familyasından Orchis, Ophrys ve Dactylorhiza cinsi türlerine verilen ad.

İngilizce'de Salep ne demek? Salep ingilizcesi nedir?:

early purple orchid, orchid

Fransızca'da Salep ne demek?:

orchis

Salep hakkında bilgiler

Salep (Türkçe: salep, sahlep; Farsça: ثعلب, saalab; Arapça: سحلب, saḥlab‎; Arnavutça: salep; Azerice: səhləb; İbranice: סַחְלֶבּּ, saḥleb; Yunanca: σαλέπι, salepi; Sırp, Makedon ve Boşnak dillerinde; салеп, salep), Orchidaceae (orkideler) ailesinin birçok türünün toprak altı yumrularından elde edilen toz ve bundan üretilen içecek. Ayrıca orkide türlerine Anadolu'da verilen genel ad. Salepgiller familyasından; tel köklü otsu bir bitkidir. Kökünde 2 tane yumru vardır. Bu yumrular nişasta benzeri polisakkarit glucomannan ismi verilen bileşikler içerir. Gövdesi, dik ve silindirimsidir. Çiçekleri salkım veya başak şeklindedir.

 

Osmanlıdan bu yana iddia ve ifade edilen birtakım faydalarının varlığı söylenegelse de içerdiği müsilaj yapısında maddelerden kaynaklı öksürük dindirici etkisi dışında tıbben kanıtlanmış bir etkisi yoktur. Özellikle afrodizyak (cinsel istek arttırıcı) etkisi kesinlikle bilimsel bir söylem olamaz. Fakat salep, tarçınlı hazırlandığında tarçının cinsel gücü arttırıcı özelliği olmasından dolayı cinsel gücü arttırabilir. Müsilaj (suyla şişen maddeler) içeren her gıda kabız engelleyici olarak düşük bir etkiye sahiptir.

Salep borsası Burdur'un Bucak ilçesindedir. Tüm Türkiye'deki salepler burada alınıp satılmaktadır.

Salep bitkisinin kökü mevsiminde toplanır. Bir süre kurutulduktan sonra toz haline getirilir. Daha sonra isteğe göre tarçınla harmanlanır. Sütle birlikte kazanlarda uzun süre kaynatılır ve hazır hale getirilir.

Salep anlamı, tanımı:

Salepgiller : Güzel çiçekli, vanilya, orkide, venüsçarığı, salep vb. bitkileri kapsayan, tek çeneklilerden bir familya.

Köklü : Kökü olan. Soylu, soyu sopu belli, iyi tanınan. Kökleşmiş, iyi yerleşmiş, kalıcı olan, esaslı.

Yumru : Şişkin, kabarık, yuvarlak biçimli. Eğri büğrü, çarpık, yamru yumru. Sap, kök veya dallarda bulunan, yedek besin taşıyan şişkin madde. Yuvarlak, şişkin şey. Genellikle derinin içine gömülü, yuvarlak ve sert oluşum, nod.

Salkım : Üzüm gibi, birçoğu bir sap üzerinde bir arada bulunan meyve. Ana saptan çıkan yan çiçekleri, sapları hep aynı uzunlukta olan çiçek durumu. Topla atılan demir parçaları. Baklagillerden, salkım durumunda mor çiçekler açan ve çoğu asma gibi çardağa sarılan bir tür ağaç ve çiçeği (Wistaria sinensis).

 

Bitki : Bulunduğu yere kök vb. organlarıyla tutunan, çoğunlukla fotosentez sonucu yaşam için gerekli bileşenleri oluşturan, birçoğu spor veya tohum aracılığıyla döl vererek çoğalan bir veya çok yıllık, otsu, odunsu canlıların genel adı, nebat.

İçecek : İçilen her şey, meşrubat.

Salepçi : Salep yapıp satan kimse.

Salepçilik : Salepçinin işi.

Çiçekli : Çiçeği veya çiçek resimleri olan.

Örnek : Bir şeyin benzeri, tıpkısı, kopyası, misil. Durum ve niteliği benimsenmeye değer kimse veya şey, model, paradigma. En iyi biçimde olan. Bir düşünceyi, kuralı, gözlemi veya savı desteklemek ve açıklamak amacıyla ileri sürülen söz, yapılmış olan davranış, misal. Benzeri yapılacak olan, benzetilmek istenen şey, model. İncelemek veya denemek üzere insan ve hayvan vücudunun, bitkinin veya nesnenin herhangi bir yerinden alınan doku parçası, numune.

Bitkin : Gücü tükenmiş olan, çok yorgun, argın, aygın, dermansız.

Durum : Ad soyundan kelimelerin birbirleriyle edatlarla ve fiillerle ilişkilerini belirleyen biçim, hâl. Bir şeyin içinde bulunduğu koşulların hepsi, vaziyet, hâl, keyfiyet, mevki, pozisyon. Bireyin toplum içindeki ilişkileriyle belirlenen yeri. Duruş biçimi, konum, tavır.

Beyaz : Ak, kara, siyah karşıtı. Baskıda normal karalıkta görünen harf türü. Beyaz zehir. Beyaz ırktan olan kimse. Bu renkte olan.

Şekerli : Lezzetli, tatlı. İçinde şeker bulunan.

Sıcak : Dostça olan, sevgi dolu. Sıcak yer. Havadaki yüksek ısı. Yakmayacak derecede ısısı olan, yakmayacak kadar ısı veren, soğuk karşıtı. Hamam. Isısı yüksek olan, çok ısınmış.

Farsça : İran devletinin resmî dili, Acemce. Bu dille yazılmış olan.

Saleplik : İçinde salep bulunan veya salep dağıtmaya yarayan özel kap. sf. Salep yapımında kullanılan.

Diğer dillerde Salep anlamı nedir?

Fransızca'da Salep : orchis [le]