Hint tapiri nedir, Hint tapiri ne demek

Hint tapiri; Biyoloji, Zooloji alanlarında kullanılan bir sözcüktür.

Biyoloji'deki anlamı:

Tek parmaklılar (Perissodactyla) takımının, tapirgiller (Tapiridae) familyasından, 2.5 m kadar uzunlukta, 1 m kadar yükseklikte, yelesi olmayan, kara renkli, sırtında beyaz lekeler bulunan, Hindistan, Sumatra ve Malaya'da yaşayan bir memeli türü.

Zooloji'deki anlamı:

(Tapirus indicus) Tek-parmaklılar (Perissodactyla) takımının tapirgiller (Tapiridae) familyasından bir memeli türü. Uzunluğu 2.5 yüksekliği 1 m. Yelesi yoktur. Rengi karamsı olup sırtı geniş ak lekelidir. Hindistan, Sumarta ve Malayada ormanlarda yaşar.

Hint tapiri hakkında bilgiler

Hint tapiri (Tapirus indicus), tapirgillerden bir tapir türüdür. Dört tapir türü içinde Asya'da yaşayan tek türdür. Adının aksine Hint tapiri Hindistan'da değil Güneydoğu Asya'da bulunur. Hint tapiri omuzlarından kalçalarına kadar beyaz renkli kıllarıyla oldukça kolay tanınır. Diğer tapirlerde olduğu gibi kulaklarındaki beyaz renkli kısmın dışında vücudunun geri kalan kısmı siyah renklidir. Farklı renkli kılları sayesinde kolaylıkla gizlenebilir. Uyumak için yattığınd diğer hayvanlar onu büyük bir kaya parçası ile karıştırabilir. Hint tapirlerinin uzunluğu 1,8 ile 2,4 m., boyu 90 ile 107 cm arasındadır ve ağırlıkları genel olarak 250 ile 320 kg arasında olsa da bazen 410 kg.'ya kadar çıktıkları görülmüştür. Dişiler erkeklerden biraz daha büyük olur. Diğer tapir türleri gibi kısa güdük kuyrukları ve uzun esnek hortumları bulunur. Ön ayaklarında dörder, arka ayaklarında ise üçer toynak bulunur. Hint tapirinin gözleri çok iyi görmese de işitme ve koklama duyuları oldukça çok gelişmiştir. Hint tapirinin hamilelik dönemi yaklaşık olarak 400 gün kadardır. Bu sürenin sonunda 6,8 kg. civarında tek bir yavru doğar. Hint tapiri doğum anında diğer tapir türlerinden daha büyüktür ve daha hızlı büyür. Orman içindeki gölgeli ışıkta kolay saklanmalarına olanak verecek şekilde tüm tapir yavruları beyaz benekli ve çizgili olarak doğar. Doğumdan dört ile yedi ay sonra normal erişkin rengi kıllar çıkar. Altı ile sekiz aylık iken yavrular sütten kesilir ve Hint tapiri üç yaşında cinsel olgunluğa erişir. Çiftleşme genel olarak nisan, mayıs ve haziran aylarında olur ve dişiler her iki yılda bir yavrular. Hint tapirinin yaşam süresi 30 yıl civarındadır.

 

Hint tapiri anlamı, tanımı

Tapi : Pokerde kâğıtlar dağıtılmadan önce oyunculardan birinin fiş veya parasını ortaya sürdükten sonra önünde fişi veya parası kalmadığını belirtmek için söylediği söz

 

Hint : Hindistan halkından veya bu halkın soyundan olan kimse.

Tapir : Tapirgillerden, bir çeşidi Asya ve Afrika'nın tropikal bölgelerinde yaşayan, 2 metre uzunluğunda, kısa hortumlu bir tür hayvan (Tapirus).

Tek parmaklılar : Memeliler sınıfının otçul, geviş getirmeyen, beş parmaklı fil, üç parmaklı gergedan, tapir veya bir parmaklı toynaklıları içine alan alt takımı, tek tırnaklılar.

Perissodactyla : [Bakınız: tek parmaklılar]. [Bakınız: tek-parmaklılar].

Tek parmaklı : Tek bir parmağı olan. Monodaktil.

Yaşam süresi : Canlının ne kadar süreyle yaşayabildiği.

Tapirgiller : Tek parmaklılardan tapir türlerini içine alan bir familya.

Ağırlıklar : Bir sirkte zorlu kişilerin kaldırdıkları çeşitli büyüklükte ve biçimde ağırlıklar.

Kolaylıkla : Sıkıntı çekmeden, güçlüklere uğramadan, kolayca.

Güneydoğu : Güneyle doğu arasındaki yön.

Sayesinde : Aracılığıyla, yardımıyla.

Yükseklik : Yüksek olma durumu. Geometrik biçimlerde, tabandan tepeye olan uzaklık. Yükselti. Bir yıldızdan gelen ışın ile ufuk düzlemi arasındaki açı.

Çiftleşme : Çiftleşmek işi.

Arka ayak : Hayvanlarda vücudun gerisinde bulunan ayaklardan her biri.

Hamilelik : Gebelik. Hamile elbisesi.

Hayvanlar : (Animalia), Canlı varlıklardan bitkiden farklı olarak yer değiştirebilen, uyartılara cevap veren, besinlerini vücudu içinde sindirebilenleri içine alan bir âlemdir. Birgozeliier (Protozoa) ve çokgözeliler (Metazoa) olmak üzere 2 altâlemi vardır.

Yüksekli : Nevşehir ili, Gümüşkent bucağına bağlı bir bölge.

Parmaklı : Parmağı olan.

Karıştır : Karıştırmak.

Diğer dillerde Hint tapiri anlamı nedir?

İngilizce'de Hint tapiri ne demek ? : malayan tapir, malatyan tapir