Kalınlık nedir, Kalınlık ne demek

  • Kalın olma durumu
  • Cisimlerde uzunluk ve genişlik dışında üçüncü boyut.

"Kalınlık" ile ilgili cümle

  • "Bu beş katlı Galata kulesi kalınlığındaki korkunç apartmanın sakinleri hep debdebe içinde yüzmüş insanlarmış." - S. F. Abasıyanık

Yerel Türkçe anlamı:

Kesici marangoz aleti

Diğer sözlük anlamları:

Derinlik

Osmanlıca Kalınlık ne demek? Kalınlık Osmanlıca'da ne anlama gelir?:

sihan

Kalınlık tanımı, anlamı:

Ensesi kalınlık : Ensesi kalın olma durumu.

Kalın : Mayalı hamurun parçalara ayrılıp tandırda pişirilmesiyle elde edilen ekmek türü. Etli, dolgun. Pes (ses). Enli ve gür (kaş). Gelin olacak kıza erkek tarafından verilen para veya armağan, ağırlık. Yoğun, akıcılığı az olan. Cisimlerde uzunluk ve genişlik dışında üçüncü boyutu çok olan (cisim), ince karşıtı.

Durum : Bir şeyin içinde bulunduğu koşulların hepsi, vaziyet, hâl, keyfiyet, mevki, pozisyon. Ad soyundan kelimelerin birbirleriyle edatlarla ve fiillerle ilişkilerini belirleyen biçim, hâl. Duruş biçimi, konum, tavır. Bireyin toplum içindeki ilişkileriyle belirlenen yeri.

Cisim : Gövde, beden, vücut. Doğada element, bileşik veya bunların karışımları hâlinde bulunan, kütlesi ve ağırlığı olan, duyularla algılanabilen şey.

 

Uzunluk : Yazının, sözün kapsam yönünden genişliği. İki nokta arasındaki yer aralığının ölçümü, tul. Bir yüzeyin iki temel boyutundan en büyük olanı, boy, en karşıtı. Bir şeyin bir uçtan öbür uca kadar olan uzaklığı. Süre yönünden uzun olma durumu.

Genişlik : En, boy karşıtı. Geniş olma durumu.

Üçüncü : Üç sayısının sıra sıfatı, sırada ikinciden sonra gelen.

Boyut : Bir cismin herhangi bir yöndeki uzantısı. Durum, nitelik. Genişlik, kapsam. Doğruların, yüzeylerin veya cisimlerin ölçülmesinde ele alınan üç doğrultudan uzunluk, genişlik ve derinlikten her biri, buut. Film veya fotoğrafta boyut, format.

Olma : Olmak işi.

Kalınlık ayarı : Almacın ses bölümünde, kalın seslerin yani alçak yinelenimlerin düzgün alınması için yapılan ayar.

Kalınlık bıçağı : Kalınlık makinesinde kesme işlemini yapan uzun çelik lamadan özel bıçak.

Kalınlık incelik uyumu - büyük uyum, büyük ünlü uyumu : Azerbaycan Türkçesi: galmlıg incälik ahängi; Türkmen Türkçesi: çekimlilerin iinçelik-yogıınlık taaydan saazlaşıgı ~palatal singarmonizm; Gagauz Türkçesi: vokal uyumu ~ vokal garmoniyası ~singarmonizma; Özbek Türkçesi: tanlay garmoniyasi ~ unlilarniň qattiq-yum´şóqligiga korauyğunlaşuvi; Uygur Türkçesi: (B.Uyg.) sozuq tavuşlarnin ahaňdaliq qanuniyiti ~(D.Uyg.) sozuq tavuşlarnin til orni cähättin maslişişi; Tatar Türkçesi: suzıqlargarmoniyäse ~ aňqawlaşu garmoniyäse ~ qalınlıq-neçkälektä yaraşu; Başkurt Türkçesi: anqaw garmoniyahı; Kmk: sozuklanı kalınlıkda-inçelikde gelişiwü; Krç.-Malk.: singarmonizm; Nogay Türkçesi: tanlay garmoniyası ~ tanlay kelîslîk; Kazak Türkçesi: dawıstılardıň juwan jinişke türde ündesüwi; Kırgız Türkçesi: cumşaktık-kalıňdık boyunçaündüülördün garmoniyası; Alt:: ündülerdin katu-t'ımjak garmoniyası; Hakas Türkçesi: ünnîglernîň hatıg paza nımzah garmoniyazı (tööylezî); Tuva Türkçesi: t'aalayayannajılgazı; Şor Türkçesi: *ünnerdiň kadıg-çımçak garmoniyazı; Rusça: garmoniyaglasrah po priznaku ryada

 

Kalınlık makinesi : Parçayı istenilen kalınlığa getirmede kullanılan ağaçişleri makinesi.

Kalınlıkölçer : İçerdiği iyonlaştırıcı ışınım kaynağı yardımıyla, bir malzemenin kalınlığını yıkımlamadan ölçmeye yarayan aygıt.

Kalınlık ile ilgili Cümleler

  • Kardeş, büyük ünlü uyumunda kalınlık kuralına uymaz.
  • Bu kalınlıktaki bir kitabı bir haftada bitiremem.

Diğer dillerde Kalınlık anlamı nedir?

İngilizce'de Kalınlık ne demek? : n. thickness, stoutness, thick, crassness, denseness, density, diameter

Fransızca'da Kalınlık : épaisseur [la], grosseur [la], carre [la]

Almanca'da Kalınlık : n. Dicke, Dichte, Stärke, Tiefe, Verdickung

Rusça'da Kalınlık : n. толщина (F)