Kapışma nedir, Kapışma ne demek

  • Kapışmak işi

"Kapışma" ile ilgili cümle örnekleri

  • "Seyfi Bey ile ilk kapışmada, herifçioğlu bir fırsatını buldu, topu elimden kapıverdi." - N. Hikmet

Güreş terimi olarak anlamı:

Hırsla güreşe girme.

Kapışma hakkında bilgiler

Kapışma (orijinal adı Snatch) Guy Ritchie tarafından senaryosu yazılıp yönetilen 2000 yapımı filmdir. Başrolde Jason Statham ve Brad Pitt oynamaktadır.

Annesi ve babası bir uçakta tanıştıkları için kaza yapan bir uçağın adını alan Türk (Jason Statham) ve kendisinin ismini bir silah ismi olduğunu söylese de 19. yüzyıldaki bir baletin isminin olan ortağı Tommy acemi bir lisanssız olan gizli boks macı düzenleyenlerdir.Pek fazla paraları olmadığından,düşmanlarını öldürttüp domuzlara yedirten mafya babası Tuğla Kafayı kendilerine başarı kazandıracak olan bir dövüş turnuvası yapması için uğraşmaktadırlar.Oldukça ilginç bir adam olan Tuğla kafa sadece kendi şartlarına uyulursa onlar için bir boks maçı düzenleyeceğını söyler ve bunun üzerine iki acemi lisanssız boks maçı düzenleyicileri kendileri iyi bir karavan bulmak isterler.Türk,Tommyi bir karavan bulması için yollar.İkilinin böksörü ve Bıçak Borisden bir silah alan Tommy yeni bir karavan için çingenelerin yanına gider.Kendilerine kötü bir karavan veren çingelere kızan Tommy ve böksörü beklenmeyen bir olay ile karşılaşırlar.İrlandalı çılgın çingene Mickey O'Neil (Brad Pitt) böksörü bir vuruşuyla yere serince işler karışır.Bunu öğrenen Türk Mickeyi bu dövüşe sokmaya çalışır.Ancak tuğla kafanın bir şartı vardır,Mickey dördünce raundda nakavt olacaktır fakat beklenen olmaz.Zar zor Mickeyin annesinden izin alan ikili Mickeyi kendi dövüşçüleri olarak alırlar ancak beklenen aksine dördüncü raundun galibi Mickey olur.Ve bu olay Türk ile Tommyi belanın ortasına sürükler.

 

Bu arada ise Dört Parmak lakaplı sürekli gereksiz kişilerle tehlikeli kumarlar oynayan Franky (Benicio Del Toro) bir elmas hırsızı ve küryedir ve şimdi amacı patronu Avinin istediği bir elması çalarak onu satmak ancak Londrada duraklayan Franky bir bahise yine kendisini kaptırır ve Bıçak Boris diye bir adamla bahse girer fakat aynı adamın tuttuğu üç kişi kendisini soyar.Bir süre sonra Tuğla Kafanın aynı olaya karışması sonucu elmas el el dolaşmaya başlar.

12 yaş ve üzeri,şiddet içeren sahneler,kısa çıplaklık ve 150' yi aşkın küfürler, fakat bazı küfürler Türkiye versiyonunda ,özellikle de TV versiyonunda sansürlenmiştir.

Kapışma kısaca anlamı, tanımı:

Kapış : Kapışma. Kapma işi.

Kapı : Sadece bir konuda yoğunlaşmış bilgilerin yer aldığı Genel Ağ sayfası, portal. Osmanlı Devleti'nde resmî görev yeri. Gidere yol açan gereksinim. Bir yere girip çıkarken geçilen ve açılıp kapanma düzeni olan duvar veya bölme açıklığı. Tavla oyununda iki pul üst üste getirilerek karşı oyuncunun o haneyi kullanmasına engel olunan yer. Gelir, geçim, kısmet sağlayan yer, kaynak veya imkân. Bu açıklıktaki açılıp kapanan kanat. Ev gezmesi için gidilen yer. Devlet dairesi.

 

Kapışmak : Hırsla güreşe başlamak. Kavgaya tutuşmak. Birlikte bir şeyin üzerine üşüşüp aceleyle almak, kapmak. Kavgaya girmek.

Taraf : Yöre, yer. İstekleri, düşünceleri karşıt olan iki kişiden veya iki topluluktan her biri. Ön, arka, sağ, sol, üst, alt vb. yanların her biri. Bir şeyin belli bölümü, kısmı. Yön, yan, doğrultu. Bir kişinin soyundan gelenlerin hepsi.

Senaryo : Bir olayı başka bir yöne, bir amaca ulaştırmak için uydurulan yalan. Tiyatro oyunu, piyes, film, dizi film vb. eserlerin sahnelerini ve akışını gösteren yazılı metin.

Yazılı : Üzerinde yazı bulunan, yazısı olan. Yazılmış olan, muharrer, sözlü karşıtı. Geçerli olan, nominal. Yazılı sınav.

Film : Bir oyunun bütününü taşıyan şerit veya şeritlerin bütünü. Camlara yapıştırılarak içerinin görünmesini engelleyen bir tür ince yaprak. Sinemalarda gösterilen eser. Fotoğrafçılıkta, radyografide ve sinemacılıkta resim çekmek için kullanılan, selülozdan, saydam, bükülebilir şerit.

Başrol : Bir işte önemli, etkili olma durumu. Tiyatro veya sinemada en önemli rol.

Oynamak : Tehlikeye düşürmek. Değiştirmek, bozmak, tahrif etmek. Eşyanın herhangi bir parçası kımıldamak, hareket etmek. Tedirgin etmek, rahatsız edici davranışta bulunmak. Sarsılmak, yeri değişmek. Büyük bir ustalık, beceri ve kolaylıkla bir işi yapmak. Bir şeyi sürekli evirip çevirmek veya sürekli olarak ona dokunmak. Sporla ilgili çalışmalara katılmak. Film gösterilmek. Rastgele yön vermek, aldatmak. Bir film, oyun vb.nde rol almak. Değişiklik göstermek. Kımıldamak, hareket etmek. Herhangi birine karşı önemsemeyici davranışlarda bulunmak. Vakit geçirme, eğlenme, oyalanma vb. amaçlarla bir şeyle uğraşmak. Müziğin gerektirdiği uyumlu hareketleri yapmak. Oyalanmak, gereği gibi yapmamak, boşuna vakit geçirmek. Tiyatro eseri sahneye konmak.

Anne : Yavrusu olan dişi hayvan. Çocuğu olan kadın, ana, valide, kocakarı, mader, nene, aba.

Diğer dillerde Kapışma anlamı nedir?

İngilizce'de Kapışma ne demek? : tussle

Almanca'da Kapışma : Schlägerei