Kapışmak nedir, Kapışmak ne demek

"Kapışmak" ile ilgili cümleler

  • "Her seferinde kıyasıya kapıştıklarını, nahak yere kalp kıracaklarını sanıyor." - A. İlhan
  • "En yakın arkadaşı bir romancımızla bu konuda kapıştığı geceyi unutamam." - H. Taner

Kapışmak anlamı, kısaca tanımı:

Kapışma : Kapışmak işi.

Kapış : Kapışma. Kapma işi.

Kapı : Gelir, geçim, kısmet sağlayan yer, kaynak veya imkân. Gidere yol açan gereksinim. Bu açıklıktaki açılıp kapanan kanat. Sadece bir konuda yoğunlaşmış bilgilerin yer aldığı Genel Ağ sayfası, portal. Devlet dairesi. Osmanlı Devleti'nde resmî görev yeri. Ev gezmesi için gidilen yer. Bir yere girip çıkarken geçilen ve açılıp kapanma düzeni olan duvar veya bölme açıklığı. Tavla oyununda iki pul üst üste getirilerek karşı oyuncunun o haneyi kullanmasına engel olunan yer.

Birlik : Tek, bir olma durumu, vahdaniyet. En büyük değerdeki nota, dört dörtlük. Bir taneden oluşmuş, bir tane alabilen. Bölük, tabur, alay vb. bir bütün sayılan topluluk. Konunun bir ana düşünce çevresinde toplanması. Belli bir topluluğun yararlarını korumak için kurulmuş dernek. Bağlılık, benzerlik, bağlantı, vahdet. Bir arada olma durumu, vahdet. Bölünmezliği içeren yalın bütün.

 

Kapmak : Isırıp parçalamak. Birdenbire yakalayarak, çekerek almak. Koparmak, kıstırmak. Yer ayırmak, yer tutmak. İşitir işitmez veya görür görmez bellemek ve öğrenmek. Bulaşmış olmak, geçmek.

Kavga : Herhangi bir amaca erişmek, bir şeyi elde etmek veya bir şeye karşı koyabilmek için harcanan çaba, verilen mücadele. Savaş. Düşmanca davranış ve sözlerle ortaya çıkan çekişme veya dövüş, münazaa.

Tutuşmak : Bir işe başlamak, girişmek. Kızarmak, kızıllaşmak. Telaşlanmak. Birbirini tutmak, birbirine ilişip dokunmak. Yanmaya başlamak, ateş almak.

Girmek : Zaman anlamlı kavramlar için gelmek. Yemek yemek. İncelemek, ayrıntılara inmek. Tecavüz etmek, geçmek. Yeni bir duruma geçmek, dönüşmek. Kavgaya tutuşmak. Ağrı, sancı başlamak, saplanmak. Erişmek, ulaşmak. Sulu bir şeyin veya su dolu bir yerin içine batmak veya dalmak. Bulaşmak. Bir şeyin yapımında, birleşiminde yer almak. Yazılmak, başlamak. Sığmak. Girişmek, başlamak. Yüklenmek. İyice anlamak, iyice bilmek. Katılmak. Almak, fethetmek. Dışarıdan içeriye geçmek.

Hırs : Sonu gelmeyen istek, aşırı tutku. Öfke, kızgınlık.

Güreş : Belli kurallar içinde, güç kullanarak iki kişinin türlü oyunlarla birbirinin sırtını yere getirmeye çalışması.

Başlamak : Olmak, oluşmak, ortaya çıkmak, doğmak. Etkisini göstermek. Bir işe girişmek, harekete geçmek. Görünmek. Çalışır, işler, yürür duruma girmek.

Diğer dillerde Kapışmak anlamı nedir?

İngilizce'de Kapışmak ne demek? : v. snatch, scramble for, claw, take on

Fransızca'da Kapışmak : être aux prises avec

Almanca'da Kapışmak : v. stürzen: sich stürzen

Rusça'da Kapışmak : v. схватываться, расхватывать, схватиться