Kedidili nedir, Kedidili ne demek

  • Genellikle dondurmanın yanında yenilen bir tür tatlı bisküvi

Kedidili hakkında bilgiler

Saveyer, un, şeker, yumurta ve vanilya ile yapılmış olan 3 cm kalınlığında 5-6 cm uzunluğunda bir tür bisküvi.

Yumurtanın sarısı akından ayrılır. Yumurta sarılarının içine şekeri, vanilya ve limon kabuğu rendesi konulup, tel çırpıcı ile açık sarı renk alıncaya kadar hızlıca çarpılır. Yumurta aklarının içine ise bir tutam tuz koyup, tel çırpıcı ile katı kar haline getirilir.

Un elenir ve ilk karışımın içine konulup hafifçe karıştırılır ve arkasından hemen diğer ak karışımı da konulup beraberce kısa süreli karıştırılır. Sulanmaması için çok fazla karıştırılmamalıdır.

Yanmaz kâğıt yayılmış tepsiye huni haline getirilmiş naylon yorbadan aralıklı olarak 5-6 santimetre uzunlukta sıkılır. Üzerine hafif pudra şekeri serpilerek, hafif sıcaklıkta bir fırında açık pembe renge gelene kadar pişirilir.

Kedidili anlamı, kısaca tanımı:

Bisküvi : Un, süt, şeker veya tuzla yapılmış olan ince, gevrek bir tür kuru pasta.

Kedi : Kedigillerden, köpek dişleri iyi gelişmiş, kasları çevik ve kuvvetli evcil, küçük memeli hayvan, pisik (Felis domesticus).

Genel : Herkesin yararlanabileceği (yer, nesne). Ayrıntıları göz önüne alınmayarak bütünü bakımından ele alınan. Yetkisi ve sorumluluğu çok olan. Bir şeye veya bir kimseye özgü olmayıp onun bütün benzerlerini içine alan, umumi. Bir genelleme sonucunda elde edilen.

 

Dondurma : Dondurmak işi. Şekerli sütün veya meyve sularının dondurulmasıyla hazırlanan soğuk yiyecek.

Şeker : Şeker kamışı, şeker pancarı, patates, havuç, mısır, buğday vb. bitkilerin sap ve köklerinin öz suyundan veya nişastasından çıkarılan, birleşiminde karbon, oksijen ve hidrojen bulunan, beyaz, suda eriyen, mayalanabilen ve çoğu tatlı olan maddelerin genel adı. Bu madde katılarak yapılmış lokum, akide, çikolata vb. tatlı yiyeceklerin genel adı. Sevimli, cana yakın ve güzel. Şeker hastalığı.

Yumurta : Kanatlı hayvanların çoğalmasını sağlayan kabuklu bir besin maddesi. Er bezi. Tavuk yumurtası. Çorap onarmakta kullanılan, yumurta biçiminde, genellikle tahta veya mermerden kalıp. Bir dişinin vücudunda oluşan, yumurtlama ve döllenmeden sonra aynı türden bir canlı oluşturan hücre.

Vanilya : Salepgillerden, çiçekleri beyaz, kokulu, tırmanıcı küçük bir bitki (Vanilla planifolia). Bu bitkinin tatlılara güzel koku vermek için kullanılan meyvesi.

Kalın : Pes (ses). Mayalı hamurun parçalara ayrılıp tandırda pişirilmesiyle elde edilen ekmek türü. Gelin olacak kıza erkek tarafından verilen para veya armağan, ağırlık. Etli, dolgun. Enli ve gür (kaş). Yoğun, akıcılığı az olan. Cisimlerde uzunluk ve genişlik dışında üçüncü boyutu çok olan (cisim), ince karşıtı.

 

Akın : Kalabalık bir şeyin arkası kesilmeyen bir geliş durumunda olması. Gol atmak veya sayı yapmak amacıyla karşı takımın sahasına doğru genellikle topluca girişilen hücum. Düşman topraklarına tedirgin etme, yıldırma, çapul vb. amaçlarla toplu olarak yapılmış olan baskın. Kazak ve Kırgız Türklerinin saz şairlerine verdiği ad.

Diğer dillerde Kedidili anlamı nedir?

İngilizce'de Kedidili ne demek? : a ladyfinger-shaped cookie.

Fransızca'da Kedidili : langue-de-chat (langues-de-chat) [la]