Menekşe nedir, Menekşe ne demek

Menekşe; bir bitki bilimi terimidir. kökeni farsça dilinden gelmektedir.

Menekşe isminin anlamı, Menekşe ne demek:

Kız ismi olarak; Mor renkli, güzel kokulu çiçekler açan, çok yıllık otsu bir bitki.

Fransızca'da Menekşe ne demek?:

pensée

Gezilecek görülecek bir yer, şehir olarak tanımı:

Adana ili, Yüreğir ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

Menekşe hakkında bilgiler

Menekşe, menekşegiller (Violaceae) familyasına bağlı Viola cinsini oluşturan çoğunlukla saksılarda yetiştirilen bitki türlerinin ortak adı. 400 ile 500 arası türü bulunmaktadır. Dünyanın birçok yerinde yetişebilmekle beraber en çok kuzey yarımkürede yetişir. Ayrıca Hawai ve Güneydoğu Asya'da da yetişebilir. Doğada aydınlık, fakat gölgede ve nemli bölgelerde yetişir.

Genellikle uzun ömürlü olabilen menekşe türü, bazen dönemlik de yaşayabilir. Yaprakları kalp şeklini andırır ve düzensiz, asimetrik (çarpık) çiçekleri bulunur. Bu çiçekleri menekşe familyasının içindeki türlerin ayırt edici özelliğidir. Çiçeklerinin rengi genellikle, çiçeğin adını verdiği menekşe rengindedir. Fakat mavi, sarı, beyaz, pembe ya da çok renkli açan türleri de bulunur. Çok bol çiçek açar, tüm bahar ve yaz döneminde çiçek açtığı görülebilir.

 

Menekşe çiçeği, salata süsü olarak ya da balık yemeklerinde tat vermesi için kullanılır. Tatlılarda da, sufle, krema ve bu tarz yemeklere tat vermesi için eklenir. Taze yaprakları da, çiğ olarak, veya pişirilerek sebze yemeği olarak yenebilir. Çiçekleri, yaprakları ve kökleri A ve C vitamini açısından zengindir. Bir tür antioksidan olan anthyocynanin içerirler.

Şeker menekşesi, ya da kristalize menekşe şeker şurubunda bekletilmiş olan tatlıdır. Sıcak şurup taze yaprakların üzerine dökülür ve şeker kristalize oluncaya kadar bekletirili ve kurutulur. Bu yöntem gül ve portakal yaprakları için de geçmişte kullanılmıştır. Bu şekerler hala Toulouse'da yapılmaktadır. Ayrıca tatlıları süslemek için de kullanılırlar.

Menekşe ile ilgili Cümleler

  • Çiçekliğe bazı hercai menekşeler dikti.
  • O, laleler,hercai menekşeler ve papatyalar gibi çiçekler yetiştirir.
  • Vadide, menekşeler erken çıktı.
  • O, menekşe gözlü kadınlardan hoşlanıyor.
  • Hiç menekşe yer elmalı dondurma yedin mi?

Menekşe tanımı, anlamı:

Bitki : Bulunduğu yere kök vb. organlarıyla tutunan, çoğunlukla fotosentez sonucu yaşam için gerekli bileşenleri oluşturan, birçoğu spor veya tohum aracılığıyla döl vererek çoğalan bir veya çok yıllık, otsu, odunsu canlıların genel adı, nebat.

 

Renkli : Kendine özgü, ilginç, çarpıcı nitelikleri olan (kimse). Neşeli, canlı, ilgi çekici. Beyaz dışında başka rengi veya renkleri olan. Doğadaki renkleri olduğu gibi görüntüye aktarmayı gözeten film.

Menekşe gözlü : Gözleri koyu lacivert renkte olan.

Menekşe gülü : Tırmanıcı, küçük çiçekli bir gül (Rosa chinensis).

Menekşe rengi : Bu renkte olan. Menekşe çiçeğinin mor rengi.

Alacamenekşe : Hercai menekşe.

Hercai menekşe : Menekşegillerden, mor, sarı, beyaz renkte, menekşeye benzer çiçekleri olan yıllık bir bitki (Viola tricolor). Bu bitkinin çiçeği.

Mormenekşe : Rengi mora çalan bir tür menekşe.

Yabani menekşe : Menekşe çiçeğinin yabani bir türü.

Afrika menekşesi : İki çeneklilerden, tüylü yapraklı, mor, pembe, beyaz renkli çiçekleri olan, evlerde saksıda yetiştirilen, çok yıllık bir süs bitkisi (Saintpaulia ionantha).

Cezayir menekşesi : Zakkumgillerden, bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilen, kendine özgü mavi, açık mor renkli çiçekleri ve ortası çukur taç yaprakları olan bir bitki (Vinca).

Deniz menekşesi : Bir tür çan çiçeği.

Frenk menekşesi : Turpgillerden, çiçekleri güzel kokulu bir tür süs bitkisi (Hesperis).

Saray menekşesi : Gösterişli ve bol çiçekli bir tür menekşe.

Menekşegiller : Çiçekleri ayrı taç yapraklı iki çenekli bitkiler familyası.

Yıllık : Yılın gün, hafta, ay vb. bölümlerinden başka, bayram, yıl dönümü gibi belli günleri ve birtakım astronomi, meteoroloji, istatistik bilgilerini gösteren kitap biçiminde takvim, almanak. Bir yıl içinde olan. Yılda bir yapılan. Bir yılda verilen ücret. Bir yıl için, senelik, senevi. Yılda bir çıkan ve o yılın olaylarını anlatan kitap, bülten, dergi vb. eser, salname. Yapımından veya doğumundan başlayarak üzerinden bir yıl geçmiş olan. Öğretim yılı sonunda hazırlanan, öğrenci, öğretmen ve yöneticilerin özellikleriyle ilgili bilgiler ile eğlendirici konuların yer aldığı kitap.

Otsu : Ot gibi olan, gövdesi odunlaşmayan, kısa ömürlü (bitki), otsul.

Bitkin : Gücü tükenmiş olan, çok yorgun, argın, aygın, dermansız.

Kokulu : Kokusu olan.

Familya : Aile. Karı, eş. Birçok ortak özelliği sebebiyle bir araya getirilen cinslerin topluluğu, fasile.

Cins : Tür, çeşit. Garip, tuhaf. Pek çok ortak özellikleri bulunan türler topluluğu. Diğerlerine göre üstün nitelikleri olan. Soy, kök, asıl.

Çoğunluk : Sayı üstünlüğü, ekseriyet, azınlık karşıtı.

Menekşe salyangozları : Yumuşakçalar (Mollusca) şubesinin, Karından ayaklılar (Gastropoda) sınıfından, hipobranşiyal bezlerdenpurpur (erguvan renk veren madde) salgılayan, deniz ve okyanuslarda yaşayan bir alt takım.

Menekşeli : Yastık yüzleri ile perdelerin üzerine işlenen menekşe motifi. (*Yalvaç -Isparta)

Menekşesofular : Edirne şehrinde, merkez ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

Diğer dillerde Menekşe anlamı nedir?

İngilizce'de Menekşe ne demek? : n. violet

Fransızca'da Menekşe : violette [la]

Almanca'da Menekşe : n. Veilchen

Rusça'da Menekşe : n. фиалка (F)