Süveter nedir, Süveter ne demek

Süveter; kökeni fransızca dilinden gelmektedir.

  • Genellikle altına gömlek veya bluz giyilen kolsuz kazak

Süveter tanımı, anlamı:

Genel : Bir şeye veya bir kimseye özgü olmayıp onun bütün benzerlerini içine alan, umumi. Herkesin yararlanabileceği (yer, nesne). Bir genelleme sonucunda elde edilen. Yetkisi ve sorumluluğu çok olan. Ayrıntıları göz önüne alınmayarak bütünü bakımından ele alınan.

Altın : Bu elementten yapılmış. Atom sayısı 79, atom ağırlığı 196,9 olan, 1064 °C'de eriyen, kolay işlenen, yüksek değerli, paslanmaz element, zer (simgesi Au). Üstün nitelikli, değerli. Altından yapılmış sikke.

Gömlek : Dosya kartonu. Memeli hayvanlarda bağırsakları dıştan saran yağlı zar. Kitap kapağına geçirilen kap, kılıf. Basamak, kat, derece. Vücudun üst kısmına giyilen iç çamaşırı. Beyaz ışık sağlamak için lambanın üzerine geçirilen amyanttan kılıf. Kadınların giydikleri ince kumaştan yapılmış kolsuz, yakasız iç çamaşırı, kombinezon. Vücudun üst kısmına giyilen kollu veya yarım kollu, yakalı giysi. Göbek, batın.

Bluz : Vücudun üst bölümüne giyilen, genellikle ince kumaştan yapılmış olan veya iplikten örülen kadın giysisi.

Kolsuz : Kolu olmayan. Kol geçirilmemiş olan (giysi).

 

Kazak : Baştan geçirilerek giyilen, genellikle kollu, örme üst giysisi. Güney Rusya'da yaşayan Slavlaşmış bir topluluk ve bu topluluktan olan kimse. Jokeylerin giydiği, göz alıcı renklerde bir ceket türü. Rusya'da ve İran'da ayrı bir sınıf oluşturan atlı asker. Kazakistan Cumhuriyeti'nde yaşayan Türk soylu halk veya bu halktan olan kimse. Karısına söz geçirebilen, dediğini yaptırabilen erkek, kılıbık karşıtı.

Süveter ile ilgili Cümleler

  • Onun süveteri ne renk?
  • Ali kırmızı bir süveter giyiyor.
  • Ben her zaman o süveteri sevdim.
  • Bu süveteri dün satın aldım.
  • Lütfen bana, yeni elbiseme uyan bir süveter seçmede yardım et.
  • Kırmızı süveterimi neredeyse hiç giymem.

Diğer dillerde Süveter anlamı nedir?

İngilizce'de Süveter ne demek? : n. sweater, pullover

Fransızca'da Süveter : sweater [le]

Almanca'da Süveter : Sweater

Rusça'da Süveter : n. фуфайка (F)