29 Ekim nedir, 29 Ekim ne demek

Ekim ayının 29. günü olmasından daha çok, bir milletin bağımsızlık mücadelesinin sembolü olduğu bir gündür. Birçok ülkenin tarihinde bazı dönüm noktaları vardır. 29 Ekim 1923 de ülkemiz açısından önemli bir dönüm noktasıdır.

29 Ekim 1923'te ne oldu?

Halkın kendi kendisini yönetmesi anlamına gelen Cumhuriyet rejimi, bugün ülkemizin modern ve çağdaş bir devlet olmasının en büyük sebeplerinden biridir. Atatürk önderliğindeki Türk Milleti, 29 ekim 1923 yılında TBMM'de verilen bir kararla Cumhuriyet yönetimine geçmiştir.

Cumhuriyet'in ilanı öncesinde ülkemiz, Osmanlı Devleti'nin yönetimi altındaydı ve babadan oğula geçen halkın fikir sahibi olamadığı bir sistem ile yönetiliyordu. Bu sisteme göre egemenlik padişah, sultan, kral, imparator gibi bir kişinin elindeydi ve halkın yönetime doğrudan katılma hakkı yoktu. Devletin bütün mülkü saray ailesine aitti. Halk bu sistemde çoğu zaman hak iddia edemeyen bir köle durumundaydı.

Atatürk 29 ekim ile birlikte, bu sistemi kaldırarak egemenliğin halka ait olması gerektiğine inanmış ve birey olarak herkesin söz hakkının olmasını istemişti. Bunun için 624 yıllık bir saltanatı yıkarak yerine Cumhuriyet'i ilan etti. Mustafa Kemal Atatürk Osmanlı Hükümeti tarafından 19 Mayıs 1919'da bölgede düzeni sağlaması için Samsun'a gönderildi. Atatürk Samsun'da, Erzurum'da, Sivas'ta ve Amasya‘da kongreler düzenleyerek yeni bir devlet düzeninin kurulması gerektiğini anlattı.

 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Zaferle sonuçlanan savaşların ardından 1 Kasım 1922‘de saltanat kaldırılmış padişah vatan haini olarak ilan edilmişti. Bu dönemlerden sonra 29 Ekim 1923 günü Cumhuriyet ilan edildi ve devletin yeni ismi "Türkiye Cumhuriyeti" olarak belirlendi. 29 Ekim 1925 yılında kabul edilen 629 sayılı kanun ile de resmi olarak kutlanmaya başlandı. Cumhuriyet Bayramı ülkemizin tüm okullarında ve resmi devlet dairelerinde kutlandığı gibi, dış temsilcilikler ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde de coşkuyla kutlanmaktadır.

29 Ekim Hangi Burç?

29 ekim terazi burcundan sonra gelen Akrep burcuna ait bir gündür. 29 ekimde doğanlar akrep burcuna dahildirler.