Bartholin bezi nedir, Bartholin bezi ne demek

Bartholin bezi; Anatomi, Veteriner alanlarında kullanılan bir kelimedir.

Veterinerlikte sözlük anlamı:

Büyük vestibulum bezi.

Bartholin bezi anlamı, kısaca tanımı

Bart : [Bakınız: baş bart]. Bağırtmak

Bezi : Yufka açmadan önce, hamurun ayrıldığı toparlakların her biri, pazı. [Bakınız: beze]. Bir çeşit kocakarı ilâcı. Yara veya çıban dolayısıyla vücudun herhangi bir yerinde meydana gelen şişkinlik, beze. Yufka açmak için topaklanmış hamur parçaları. Bazı. Tek bir yufka ekmeği hamuru (Ç. Çiftliği).

Büyük vestibulum bezi : İnek, dişi kedi ve seyrek olarak da koyunda bir çift olarak görülen ve salgısını vestibulum vajinanın yan duvarına bir kanalla akıtan vestibulumun büyük bezleri, Bartolin bezi, glandula vestibularis mayor.

Vestibulum : Gırtlağa uzanan boşluk, burun boşluğu. Kuşların kloakının arka odası. Sölenterlerde ağzın etrafındaki küçük çöküntü. Yapraklarda stomalara giden çöküntü. Bir kanal veya boşluğun başlangıcındaki genişlik, girişteki genişlik, ön bölüm.

Büyük : Boyutları, benzerlerinden daha fazla olan (somut nesne), makro, küçük karşıtı. Büyük abdest. Yetişkin, belli bir yaşa gelmiş. Önemli. Çok, ortalamayı aşan (soyut kavram). Makam, rütbe, derece bakımından daha üst olan kimse. Üstün niteliği olan. Niceliği çok olan.

 

Büyü : Tabiat kanunlarına aykırı sonuçlar elde etmek iddiasında olanların başvurdukları gizli işlem ve davranışlara verilen genel ad, afsun, efsun, sihir, füsun, bağı. Karşı durulamaz güçlü etki.

Diğer dillerde Bartholin bezi anlamı nedir?

İngilizce'de Bartholin bezi ne demek ? : glandula vestibularis major