Bezelye nedir, Bezelye ne demek

Bezelye; bir bitki bilimi terimidir. kökeni rumca dilinden gelmektedir.

 • Baklagillerden, yurdumuzun her yanında yetiştirilen, fasulyeye benzer, tırmanıcı bir bitki (Pisum sativum).
 • Bu bitkinin yuvarlak tanesi

Biyoloji'deki anlamı:

Baklagiller (Leguminosae) familyasından, beyaz, leylâk ve kırmızımsı çiçekleri olan, legümen tipte meyveli, 3-10 tohumlu, bir yıllık otsu bitki.

Veterinerlik alanındaki anlamları:

Baklagiller familyasından, beyaz, leylak, kırmızı çiçekleri olan, düşük kaliteli olanları hayvan beslemede kullanılan, metiyonin bakımından fakir, sindirim derecesi iyi, lezzetli, bir yıllık otsu bir bitki.

İngilizce'de Bezelye ne demek? Bezelye ingilizcesi nedir?:

green pea

Fransızca'da Bezelye ne demek?:

petit pois

Bezelye hakkında bilgiler

Bezelye (Pisum sativum), baklagillerden (Fabaceae) taze, yeşil kabuğu ile taneleri ya da yalnız taneleri yenilen bir bitki türü. Ayrı taç yapraklı iki çenekli baklagiller familyasından tırmanıcı bir bitkidir. Bezelye adlı lezzetli ve çok besleyici sebzeyi ilkbaharda ve yazın verir. Gövdesi çok uzundur, bitkinin ağırlığını çekemeyecek inceliktedir. Beyaz çiçek açar. Yuvarlak tanelidir. Meyvesi bakla veya fasulyeye benzer, tohumları bir kılıf içerisinde dizilmiştir.

Bezelye bitkisi çok eski çağlardan beri yetiştirilmektedir. Ana vatanı Avrupa ve Batı Asyadır. İlk ve orta çağlarda, Orta Avrupa ve Kuzey Avrupa'da yetiştiriliyordu. XI. yüzyılda İngiltere de geniş ölçüde yetiştirilmeye başlandı. Günümüzde ise dünyanın birçok yerinde yetiştirilebilmektedir. Türkiye'de öbür sebzeler ve fasulye kadar olmamakla beraber bol miktarda yetiştirilmektedir.

 

Bahçe bezelyesi ve tarla bezelyesi adları verilen bu bir yıllık otsu bitkinin birçok çeşiti vardır. Bunlardan bazısı bodur olup 30–40 cm boylanarak yeşil yapraklarıyla toprağa yayılıp zemini örter. Bu tarz bezelyeler tarla bezelyesi olarak geçmektedir. Çiçekleri karışık renkte olup, taneleri basık ve tane renkleri de esmer kül rengi veya yeşil renkte olup ekseriya taneleri lekelidir. Sırık bezelyesi denilen diğer çeşidi gövdesinden çıkardığı sülüklerle yüksek boylu ne bulursa ona tutunan tırmanıcı bitkilerdir. Sırık bezelyesi bahçe bezelyesi olarak geçmektedir. Sırık bezelyenin çiçekleri beyaz ve taneleri yuvarlaktır, tanelerine göre beyaz,sarı ve yeşil olanları vardır. 70–90 cm boyuna kadar uzayabilirler. Bu sırık bezelyeleri yetiştirilirken herekle desteklenmesi gerekir. Bezelye çeşitlerinden bazılarının yalnızca taneleri yenilir. Bazı bezelyeler de parşömen denilen sert tabaka bulunmaz. Sultani bezelye adı verilen bu çeşit bezelyeler kabuğuyla birlikte yenilir. Bir başka önemli çeşitte, taneleri iri olan araka bezelyesidir.

Bezelye nişasta, lif, antioksidan, karoten ve protein oranı yüksek bir sebzedir. Bezelye C vitamini yönünden diğer baklagillere göre daha zengindir. İçeriğinde C vitamini yanı sıra ; A vitamini, B vitamini, demir, fosfor ve potasyum gibi mineralleri barındırır.

 

Bezelye ile ilgili Cümleler

 • Bugün sis bezelye çorbası kadar kalındı.
 • Hiç bezelye istemiyorum.
 • İki erkek kardeş iki bezelye tanesi kadar benzer.
 • O bezelyeler serpiştirmiş.
 • Yeni konserve açacağım eskisinden daha sağlam, böylece umarım bezelyelerime kavuşmak artık 2 dakikamı almayacak.
 • İkiz erkek kardeşler iki bezelye kadar benzer.
 • Bezelyeyi uzatır mısın?
 • Bezelyeyi uzatır mısın, Tom?
 • Tabakta bir parça piliç, bir patates ve biraz yeşil bezelye vardı.

Bezelye anlamı, kısaca tanımı:

Baklagiller : Bakla, fasulye, akasya, keçiboynuzu vb. badıçlı pek çok sebze ve ağacı içine alan, iki çenekli ayrı taç yapraklılardan büyük bir bitki familyası.

Fasulye : Fasulyegillerden, barbunya, çalı, ayşekadın, horoz vb. türleri bulunan bitki (Phaseolus vulgaris). Bu bitkinin sebze olarak yararlanılan yeşil ürünü ve kuru tohumları.

Benzer : Bazı önemsiz veya tehlikeli sahnelerde asıl oyuncunun yerine çıkan, yapı ve yüz bakımından bu oyuncuyu andıran kimse, dublör. Nitelik, görünüş ve yapı bakımından bir başkasına benzeyen veya ona eş olan, benzeri, müşabih, mümasil. Benzeşim.

Tırmanıcı : Tırmanma özelliği olan.

Bitki : Bulunduğu yere kök vb. organlarıyla tutunan, çoğunlukla fotosentez sonucu yaşam için gerekli bileşenleri oluşturan, birçoğu spor veya tohum aracılığıyla döl vererek çoğalan bir veya çok yıllık, otsu, odunsu canlıların genel adı, nebat.

Bitkin : Gücü tükenmiş olan, çok yorgun, argın, aygın, dermansız.

Yuvarlak : Top veya küre biçiminde olan, müdevver. Homoseksüel erkek. Kesin ve açık olmayan (söz, laf vb.). Top veya küre biçiminde toparlak şey.

Tane : Çekirdekli küçük meyve. Herhangi bir sayıda olan şey, adet. Bazı bitkilerin tohumu.

Hint bezelyesi : Baklagillerden, sıcak ülkelerde yetişen, tohumları fasulyeye benzeyen bir bitki.

Beze : Yara veya çıban sebebiyle vücudun herhangi bir yerinde oluşan şişkinlik, gudde. Yumurta akı ve pudra şekeri ile yapılmış olan bir çeşit pasta türü. Hamur topağı, pazı.

Yurdu : İğnenin deliği.

Taze : Genç kadın. Bozulmamış, bayatlamamış olan. Yeni, zamanı geçmemiş. Kuru olmayan, körpe, kuru karşıtı. Dinç, yıpranmamış, yorulmamış.

Yeşil : Olmamış, ham (meyve). Kurumamış, taze (sebze), kuru karşıtı. Sarı ile mavinin karışmasından ortaya çıkan, bitki yapraklarının çoğunda görülen renk. Bu renkte olan.

Yapraklı : Çankırı iline bağlı ilçelerden biri. Yaprağı olan.

Çenekli : Çeneği olan.

Familya : Aile. Birçok ortak özelliği sebebiyle bir araya getirilen cinslerin topluluğu, fasile. Karı, eş.

Lezzetli : Zevkli, haz dolu. Tadı güzel.

Bu : Yerde, zamanda veya söz zincirinde en yakın olanı gösteren bir söz. En yakında bulunan bir varlığı veya biraz önce anılan bir şeyi işaret yolu ile belirtmek için kullanılan bir söz.

Bezelye biti : Uzunlamasına, açık sarı çizgiler taşıyan ve kurtçuk çağında bezelye tanesi kemirerek büyük zararlara yol açan kınkanatlı böcek.

Bezelye küllemesi : Bezelyelerde gelişerek verimi düşüren veya ölüme yol açan asklımantar ; bu mantarın yaptığı bitki hastalığı.

Bezelye mildiyösü : Bezelyede, yaprakların alt yüzünü gümüş rengi bir örtü gibi kaplayan ve yağışlı yıllarda salgın durumuna geçerek, sürgünlerin incelmesine, gelişmenin durmasına, çiçeklerin dökülmesine yol açan yosunumsu mantar hastalığı.

Bezelye pası : Bezelyede yaprak döken asalak mantar, bu mantardan ileri gelen hastalık.

Bezelye samanı : Bezelye bitkisinin sap ve yapraklarından elde edilen, baklagil samanları içinde en yüksek yem değerine sahip olan, hayvanlar tarafından sevilerek tüketilen, ham protein bakımından bakla samanından daha iyi kaba yem.

Bezelye taşı : İç içe özdeksel zarlarla yapılı, elipsi ya da yuvarsı bezelye tanesi boyunda ayrı çökelti.

Bezelye yaprakbiti : Bezelye benzeri bitkilerden özsu emen, yeşil ya da sarımsı yeşil renkte, eşkanatlı böcek.

Diğer dillerde Bezelye anlamı nedir?

İngilizce'de Bezelye ne demek? : n. green pea, sweet pea, pea; pease (Archaic)

Fransızca'da Bezelye : pois [le]

Almanca'da Bezelye : n. Erbse

Rusça'da Bezelye : n. горох (M)