Güney nedir, Güney ne demek

Güney; Dil bilgisi yönünden Türkçe'de özel olarak kullanılır.

"Güney" ile ilgili cümle örnekleri

 • "Konya, Ankara'nın güneyindedir."

Yerel Türkçe anlamı:

Her zaman güneş alan yer.

Gök bilimleri ve Uzay alanındaki anlamı:

Sol el doğuya ve sağ el batıya yönelmek üzere ayakta duran kimsenin baktığı, doğu-batı doğrultusuna dik yön.

Orta Öğretim alanındaki anlamı:

[Bakınız: austral]

Diğer sözlük anlamları:

Güneşi hiç eksik olmayan yer, güneşe karşı olan yer.

Güney isminin anlamı, Güney ne demek:

Kız ismi olarak; Dört ana yönden biri, Kuzey kutbuna karşı olan. Her zaman güneş alan yer. Erkek ismi olarak; Dört ana yönden biri, Kuzey kutbuna karşı olan. Her zaman güneş alan yer.

İngilizce'de Güney ne demek? Güney ingilizcesi nedir?:

south

Osmanlıca Güney ne demek? Güney Osmanlıca'da ne anlama gelir?:

cenûb

Gezilecek görülecek bir yer, şehir olarak tanımı:

Ankara ili, Peçenek bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Erzurum ilinde, Kırık nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Karabük şehrinde, Yenice belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Manisa şehrinde, Turgutlu belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Kütahya şehri, Domaniç ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Giresun şehri, merkez belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Eskişehir ili, Sarıcakaya ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Burdur ili, Yeşilova ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer. Sivas kenti, Kayadibi nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Kütahya ilinde, Simav belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Uşak ili, Eşme ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Düzce şehrinde, Yığılca ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Sakarya ilinde, Geyve ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Niğde ilinde, Ulukışla ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Rize şehri, Ardeşen ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Afyon ilinde, Bolvadin ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Sakarya şehrinde, Karadere bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. İzmir şehri, Ovakent nahiyesine bağlı bir yer.

 

Güney hakkında bilgiler

Güney ya da eskidilde cenûp, Güney kutbunu işaret eden yön.Güney pusulanın siyah ucunun gösterdiği yönün tersidir.

Güney Her zaman güneş alan, güneş gören yer.

Ayrıca bakınız :

Güney ile ilgili Cümleler

 • İspanyolca, Güney Amerika'da yaygın bir biçimde konuşulur.
 • Güney Afrika çok uzaktır.
 • Mars'ta Manyetik alanlar, onun güney yarımküresinde mantar gibi türemiştir.
 • Küba Güney Amerika'da.
 • Güney Afrika'ya Zulu dilinde "iNingizimu Afrika" denir.
 • Sonbaharda göçmen kuşları güneye uçar.
 • Güney Afrika'da en düşük maaş nedir?
 • Güney Afrika bayrağını beğeniyorum.
 • Güney Afrika 1961'de bağımsız oldu.
 • Lesotho tamamen Güney Afrika ile çevrilidir.
 • Güney Afrika'daki Zulu kabilesinin kendi dili vardır.
 • Arkadaşlarım Güney Amerikan şirketleriyle iş yapmak istiyor.
 • Güney Amerika'da onlara ihtiyaç duyuldu.
 • O İspanyolca sınırına doğru güneye kaçtı.
 

Güney tanımı, anlamı:

Güneş : Güneş ışınlarının ve ısısının etkilediği ortam. Gezegenlere ve yer yuvarlağına ışık ve ısı veren büyük gök cismi.

Güneybalığı : Güney yarım kürede gözlenebilen bir takımyıldızın adı.

Güneybatı : Güneyle batı arasındaki yön.

Güneydoğu : Güneyle doğu arasındaki yön.

Güney karamanı : Siyahtan kül rengine kadar değişen renklerde, kuyrukları diğer karamanlara göre daha küçük, kuzularından bukleli post alınabilen ve Batı Toroslar bölgesinde yetiştirilen bir tür koyun.

Güney kutbu : İki kutuptan Ekvator'un güney tarafında yer alan kutup bölgesi.

Güney küre : Güney Kutbu'ndan Ekvator'a kadar olan bölge.

Güney noktası : Güney doğrultusunun ufuk üzerinde göğü deldiği nokta.

Güneyli : Türkiye'nin güneyinde bulunan illerden olan (kimse), Cenuplu. Güney bölgelerinden olan (kimse veya topluluk), Cenuplu.

Güneysınır : Konya iline bağlı ilçelerden biri.

Güneysu : Rize iline bağlı ilçelerden biri.

Sağın : Sözün anlatılmak istenene tam karşılık olması, tam uygun düşmesi niteliği, sahih. Doğruluk kuralına uygun olan.

Batı : Siyasal anlamda Avrupa ve Kuzey Amerika. Yeryüzündeki başlıca dört yönden güneşin battığı yön, gün batısı, günindi, garp, mağrip, doğu karşıtı. Güneşin battığı yöndeki ülkeler bölgesi, Garp, Doğu karşıtı. Bulunulan yere göre güneşin battığı yönde olan bölge, garp. Güneşin 22 Mart'ta ve 23 Eylül'de battığı nokta.

Kimse : Herhangi bir kişi, kim olduğu bilinmeyen kişi.

Dört : Dört sayısının adı. Üçten bir artık. Bu sayıyı gösteren 4 ve IV rakamlarının adı.

Cenup : Güney.

Kuzey : Bulunduğu noktaya göre kuzeyde kalan yer. Yıldız. Sağını doğuya, solunu batıya veren kimsenin tam karşısına düşen yön, dört ana yönden biri, şimal, güney karşıtı.

Karşıt : Nitelik ve durumları birbirine büsbütün aykırı olan, zıt, kontrast.

İşaret : Anlam yükletilen şey, anlamlı iz, im. El, yüz hareketleriyle gösterme. Belirti, gösterge, alamet.

Yer : İz. Durum, konum. Bir olayın geçtiği veya geçeceği bölüm, alan, mahal. Otel, motel vb.nde kalınacak oda. Üzerine yapı kurulmaya elverişli arazi, arsa. Gezinilen, ayakla basılan taban. Görev, makam. Yerküre. Bulunulan, yaşanılan, oturulan bölge. Önem. Bir şeyin, bir kimsenin kapladığı veya kaplayabileceği boşluk, mahal, mekân. Ülke. Durum, konum, vaziyet. Ekime elverişli toprak parçası, arazi.

Lodos : Güneybatı 225°'lik yön. Güneyden veya güneybatıdan esen ve bazen de yağış getiren yerel rüzgâr, kaba yel, boz yel. Bu rüzgârın estiği gün veya zaman.

Denizli : Türkiye'nin Ege Bölgesi'nde yer alan illerinden biri.

Bağlı : Bir kimseye, bir düşünceye, bir hatıraya saygı, aşk vb. duygularla bağlanan, sadık, tutkun. Bir bağ ile tutturulmuş olan. Bir kuruluşun yetkisi altında bulunan. Gerçekleşmesi bir şartı gerektiren, vabeste. Sınırlanmış, sınırlı. Halk inanışına göre, büyü etkisiyle cinsel güçten yoksun edilmiş (erkek). Kapatılmış olan, kapalı.

Biri : Bilinmeyen bir kimse. Bir tanesi.

Güney açısı : Gözerimi konsayı dizgesinde bir yıldızın güney doğrultusuna göre açısal uzaklığı. (açıklık) (astronomi)

Güney afrika ayı balığı : Balinalar (Cetacea) takımının, deniz ayısıgiller (Otariidae) familyasından, erkekleri 250 cm, dişileri 180 cm kadar boyda, erkekleri 350 kg kadar ağırlıkta olan bir memeli türü. Balinalar takımının, deniz ayısıgiller (Otariidae) familyasından, erkekleri 350 kg kadar ağırlıkta olabilen bir memeli türü.

Güney afrika beyaz sığırı : Güney Afrika’dan köken alan, genellikle kırmızı renkli, boynuzları dışa dönük ve uzun, hörgüçlü, sıcağa ve kene enfeksiyonlarına karşı dirençli, uysal mizaçlı, olumsuz koşullar altında bile döl verimi tatmin edici düzeyde, öncelikli olarak et verimi için yetiştirilen, geç gelişen ve cinsel olgunluğa geç ulaşan, uysal bir mizaç ve üstün canlı ağırlık artışı aktardıkları için tropik ülkelerde yerli ırkların ıslahında kullanılan, Bos indicus grubu sığır ırkı.

Güney afrika damanı : (Procavia capensis): Kırsıçanımsılar (Hyracoidea) takımının kırsıçanımsıgiller (Procaviidae) familyasından bir memeli türü. Uzunluğu 45 cm. Soluk kırçıl renklidir. Islık gibi bir ses çıkarır. Eti yenir.

Güney afrika mangosu : (Lampornis violicauda): Gök-kuzgunumsular (Coraciiformes) takımının kolibrigiller (Trochilidae) familyasından bir kuş türü. Tüyleri yeşil, kara, mavi, mor karışık renklidir. Güney Amerikada yaşar.

Güney afrika merinosu : Merinos ırkı ilk olarak 1 yüzyılda İspanyalılar tarafından Afrika’ya götürülmüş, Afrika’nın Güney ucu bu hayvanlar için uygun bir ortam olmuş ve burada iyi gelişme göstermiş olup burada yapılan Merinos yetiştirme çalışmalarıyla küçük cüsseli, kısa, ince yapağılı Merinos tipi olarak geliştirilmiş olan koyun ırkı.

Güney afrikadamanı : (zooloji)

Güney amerika damanı : Kır sıçanımsılar (Hyracoidea) familyasından, 45 cm kadar uzunlukta, soluk kırçıl renkli, ıslık gibi bir ses çıkaran bir tür.

Güney amerika mangosu : Kuşlar (Aves) sınıfının, gökkuzgunumsular (Coraciiformes) takımının, kolibrigiller (Trochilidae) familyasından, Güney Amerika'da yaşayan, tüyleri yeşil, kara, mavi, mor karışık renkli bir tür.

Güney amerika ortak pazarı : Arjantin, Brezilya, Paraguay ve Uruguay’ın 1991 yılında imzaladıkları anlaşmayla oluşturulan ve 1995 yılında işlemeye başlayan, daha sonra Şili, Bolivya ve Venezüella’nın katılımıyla genişleyen ortak pazar.

Diğer dillerde Güney anlamı nedir?

İngilizce'de Güney ne demek? : [Güney] adj. south, southern, southerly, southernly, austral, meridional

n. south

Fransızca'da Güney : sud; austral/e

Almanca'da Güney : adj. Süd-

Rusça'da Güney : n. юг (M), зюйд (M)

adj. южный