Patates nedir, Patates ne demek

Patates; bir bitki bilimi terimidir. kökeni rumca dilinden gelmektedir.

 • Patlıcangillerden, yaprakları ve sürgünleri acı bir bitki (Solanum tuberosum)
 • Bu bitkinin toprak altında oluşan, nişastası çok, yenebilen yumruları.

Yerel Türkçe anlamı:

Patates bk. ayrıca kartol; kompir || patatis

Biyoloji'deki anlamı:

Patlıcangiller (Solanaceae) familyasından, beyaz ya da pembe çiçekli, toprak altı yumruları sebze olarak kullanılan, ülkemizde geniş alanda kültürü yapılmış olan bir tür.

Veterinerlik alanındaki anlamları:

Patlıcangiller familyasından, ülkemizde hemen hepsi insan beslenmesinde kullanılan ancak bazı ülkelerde hayvan yemi olarak da yetiştirilen, beyaz veya pembe çiçekli, toprak altı yumruları sebze olarak kullanılan, nişasta bakımından zengin, proteini az olmasına rağmen yüksek değerlikli, selüloz miktarı düşük, sindirilme derecesi yüksek yumru yem.

İngilizce'de Patates ne demek? Patates ingilizcesi nedir?:

potato

Fransızca'da Patates ne demek?:

pomme de terre

Osmanlıca Patates ne demek? Patates Osmanlıca'da ne anlama gelir?:

patates

Patates hakkında bilgiler

Patates (Solanum tuberosum), patlıcangiller (Solanaceae) familyasından yumruları yenen otsu bitki türüdür. Boyu 70-80 cm’ye varan, beyazımsı-pembemsi çiçekler açan, yumruları hariç zehirli otsu bir bitkidir. Patatesi diğer sebzelerden ayıran en büyük özelliği tohum ile üreme yerine Vejetatif üreme yapmasıdır. Yani patates ile geri dönüşüm kullanılarak elde edilmesidir. örneğin: bir patates parçasını toprağın altına koyduğunuzda bu önce kendiliğinden patates bitkisi olur sonra patatesler toprağın altında çoğalırlar.

 

Bitkinin toprak altında kalan yumruları “patates” olarak bilinir. Bu yumrular nişasta bakımından zengin olduğundan önemli bir besin maddesidir. Patateste nişastadan başka belli bir oranda protein de bulunur; nişasta %20, protein %2'dir. Besin değeri 90 kaloridir. Bitkinin toprak üst kısımlarında zehirli alkaloidler bulunmasına karşılık yumruları zehirli değildir. Ancak çimlenmiş patateslerde de bu alkoloitler teşekkül ettiğinden zehirlenmelere sebebiyet vermektedir. Patates yumrularında bulunan nişasta taneleri yumurta veya armut şeklinde olup, 70-100 mikron büyüklüğünde tanelerden ibarettir. Patates dış kabuk rengine göre sarı ile kırmızı, etine göre beyaz ve sarı olarak ayrılır. Patates tohumuna milva denir. Özellikle Nevşehir Niğde illerinde yetiştiriciliği yapılır.

Şeker hastalarına faydalıdır. Susuzluğu giderir. Mide ve onikiparmak bağırsağı ülserinde yararlıdır. Karaciğer şişliğini de giderir. Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olur. Damar şişliğinde faydalıdır. Sert bir şey yutulduğu zaman yabancı maddenin vücuda zarar vermeden çıkartılmasını sağlar. Patates yemek basur memesi, yanık ve çıbanların ağrılarını geçirir. Ana vatanı Amerika'dır.

Patateslerin değişik türleri bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir: Granula, Esmeralda, Selma, Elizabeth, Jigglypuff vs. Almanya'da patatesler, market ya da pazarda satışa sunulurken cinsi ve özellikleri etikette belirtilir. Ayrıca en lezzetli olan bu iki tiptir. Bir tanesinin iç kısmı parlaktır ve hoş bir koku ve tada sahiptir, ayrıca, dağılmadan ve çabuk pişer.

 

Patates ile ilgili Cümleler

 • Bu patates salatasını yemeyeceğim.
 • Bazı öğretmenler öğretirken patates soyarlar.
 • Patates cipsi yemeye başlarsam, duramam.
 • O bir patates buğuladı.
 • Patates kızartmalarımı yeme.
 • Ali sadece tüm torba patates cipsini yemekten kendini tutamadı.
 • Patates çok ucuzdur.
 • Çay içerken kırmızı ( koyu kırmızı; kıpkırmızı) patates yemeyi severim.
 • Patates cipsi senin için iyi değildir.
 • Patates çipsinin tüm torbasını yememeliydim.
 • Patates çorbası içtik.
 • Bizim kabak, domates, salatalık, havuç, bamya ve patatesimiz var.
 • Mor patatesler yemek istiyorum.
 • Patates cipsinde çok gıda yok.

Patates anlamı, kısaca tanımı:

Patlıcangiller : İki çeneklilerden, örnek bitkisi patlıcan olan, içine domates, biber, patates, tütün vb. bitkileri alan familya.

Bitki : Bulunduğu yere kök vb. organlarıyla tutunan, çoğunlukla fotosentez sonucu yaşam için gerekli bileşenleri oluşturan, birçoğu spor veya tohum aracılığıyla döl vererek çoğalan bir veya çok yıllık, otsu, odunsu canlıların genel adı, nebat.

Bitkin : Gücü tükenmiş olan, çok yorgun, argın, aygın, dermansız.

Toprak : Yer kabuğunun, toz durumuna gelmiş türlü kütle kırıntılarıyla, çürümüş organik cisimlerden oluşan ve canlılara yaşama ortamı sağlayan yüzey bölümü. Yer kabuğunun bu bölümünden yapılmış. Memleketli. Kara. Arazi, tarla. Ülke.

Altın : Üstün nitelikli, değerli. Altından yapılmış sikke. Atom sayısı 79, atom ağırlığı 196,9 olan, 1064 °C'de eriyen, kolay işlenen, yüksek değerli, paslanmaz element, zer (simgesi Au). Bu elementten yapılmış.

Nişasta : Tahıl tanelerinden, mercimek, bezelye vb. bakla türleri veya patates gibi birtakım yumrulardan özel yöntemlerle çıkarılan una benzer bir madde.

Yumru : Genellikle derinin içine gömülü, yuvarlak ve sert oluşum, nod. Şişkin, kabarık, yuvarlak biçimli. Sap, kök veya dallarda bulunan, yedek besin taşıyan şişkin madde. Eğri büğrü, çarpık, yamru yumru. Yuvarlak, şişkin şey.

Patates böceği : Patates ve patlıcangillere dadanan sarı ve kızıl renkli böcek.

Patates çorbası : Patates, salça, tereyağı, nane ve kırmızıbiber karışımının pişirilmesiyle yapılmış olan bir çorba türü.

Patates köftesi : Haşlanmış ve rendelenmiş patates, bayat ekmek içi, rendelenmiş kaşar peyniri, yumurta, maydanoz, tuz ve biber karışımının köfte biçiminde fırında pişirilmesiyle yapılmış olan bir yemek türü.

Patates püresi : Haşlanmış ve ezilmiş patatesi süt, yağ ve et suyu ile karıştırarak elde edilen yiyecek.

Patates salatası : Haşlanmış ve doğranmış patateslere, soğan, nane, reyhan karışımının eklenmesinden sonra yağ, limon suyu, tuz ve baharatla hazırlanan bir salata türü.

Patates sufle : Yumurta çırpıldıktan sonra patates ezmesi karıştırılarak kabarıncaya kadar pişirilen yemek.

Pata : Oyunda yenen ve yenilen olmaması, berabere kalma.

Patatesli : İçinde patates olan, patatesle yapılmış. İçinde patates bulunan gözleme, börek, pide vb. hamur işleri.

Yaprak : Eni 50, boyu 75 santimetre olan bayrak ölçüsü. Börek, baklava vb. şeylerde yufka. Kat kat ayrılabilen şeylerde kat. Kitap, defter vb. şeylerde ön ve arka yüzü oluşturan kâğıtlardan her biri, varak. Sarma yapılmış olan asma yaprağı. Birkaç parça eklenerek yapılmış olan şeylerde her parça. Bitkilerde solunum, karbon özümlenmesi, terleme vb. olayların oluştuğu, çoğu klorofilli, yeşil ve türlü biçimdeki bölümler.

Sürgün : Ceza olarak belli bir yerin dışında veya belli bir yerde oturtulan kimse. Filiz. Bir kimsenin sürüldüğü yer. İshal. Sürülme işi, nefiy.

Familya : Birçok ortak özelliği sebebiyle bir araya getirilen cinslerin topluluğu, fasile. Karı, eş. Aile.

Otsu : Ot gibi olan, gövdesi odunlaşmayan, kısa ömürlü (bitki), otsul.

Varan : Bir olayın tek kalmayıp arkadan daha başkalarının gelebileceğini anlatmak için birden başlayarak sıra ile sayıların başına getirilen bir söz.

Beyazımsı : Rengi beyazı andıran, beyaza benzeyen, beyaz gibi, beyazımtırak.

Pembemsi : Rengi pembeyi andıran, pembeye benzeyen, pembemtırak.

Patates baskısı : (Resim) Ağaç ya da linolyum yerine patates kullanılan bir yüksekbaskı tekniği. a. bk. linol oyma, ağaçbaskı, yüksekbaskı.

Patates buğulama cihazı : Hayvanlara yedirilecek patateslerin hazmolma derecesini artırmak amacıyla buharla pişirmeye yarayan portatif veya tekerlekli olabilen, basınçlı kazanı bulunan cihaz.

Patates damıtma kalıntısı kurusu : Patatesten veya çoğunluğunu patatesin oluşturduğu karışımdan alkol veya damıtık likör üretildikten sonra elde edilen kuru ürün.

Patates dermatitisi : Birkaç hafta süreyle aşırı düzeyde patates tüketimi sonucu, sığırlarda, bacakların alt kesimlerinde oluşan kabuklanmalarla belirgin deri yangısı.

Patates işleme kalıntısı : İnsan tüketimi amacıyla patates ürünlerinin üretimi sırasında elde edilen patates parçaları, soyukları, ıskartaları vb. nden oluşan kalıntıların kurutulmuş biçimi, kurutulmuş patates kalıntısı.

Patates mildiyösü : Patates ekimi yapılan ülkelerde, özellikle sulak bölgelerde ya da yağışlı yıllarda, bu bitkiyi yerle bir edebilen ve yıkımını yumrulara dek ulaştıran, Amerika kökenli, mantar hastalığı.

Patates parçalama aleti : Patatesi silaj yapmak veya hayvanlara yedirmek için parçalayan bir alet.

Patates peronosporası : (botanik)

Patates posası : Patates yumrularından nişasta üretimi sırasında elde edilen, ham protein ve ham yağ yönünden fakir, azotsuz öz madde bakımından zengin, hayvan yemi olarak kullanılan bir yan ürün.

Patates şilempesi : Genellikle sığırlarda yem olarak kullanılan, tahıl tanelerinin proteininden daha yüksek biyolojik değerlikli proteine sahip olan ve patates nişastasından elde edilen alkol endüstrisi yan ürünü.

Diğer dillerde Patates anlamı nedir?

İngilizce'de Patates ne demek? : [patate (f) ] n. spud, small spade for digging up weeds, tool for removing bark from trees

n. potato, Murphy, spud, tater

Fransızca'da Patates : patate [la], pomme de terre

Almanca'da Patates : n. Erdapfel, Kartoffel

Rusça'da Patates : n. картофель (M), картошка (F), картофелина (F)

adj. картофельный