Seçilmiş nedir, Seçilmiş ne demek

Seçilmiş; Dil bilgisi yönünden Türkçe'de sıfat olarak kullanılır.

 • Seçerek ayrılmış, güzide.
 • Aynı cinsten olan nesneler arasından iyi ve seçkin olanlar çıktıktan sonra geride kalanlar.
 • Seçimle işbaşına gelen

"Seçilmiş" ile ilgili cümle

 • "Seçilmiş hikâyeler."
 • "Bu seçilmiş kumaşların içinde iyileri de var."

Bilgisayar Terimi olarak kelime anlamı:

[Bakınız: seçili]

Seçilmiş hakkında bilgiler

Gece Evi Amerikan yazar P.C. Cast ve kızı Kristin Cast tarafından yazılan vampir-merkezli fantezi romanları serisidir. Seri, çaylak bir Vampire dönüşünce Tulsa, Oklahoma'daki Gece Evi adlı yatılı okula geçmek zorunda kalan 16 yaşındaki Zoey Kızılkuş'un maceralarını konu alır. Seri 63 hafta boyunca New York Times Best Seller Listesi'nde bulundu ve sadece Kuzey Amerika'da yedi milyonun üstünde kopyası basıldı. 27 Ekim 2009'da ilk basımı çıkan 6. kitap Baştan Çıkarılmış, o hafta 1. sırada USA Today bestseller listesine girdi. Ocak 2010'da, İşaret'in Almanca çevirisi Gezeichnet, Der Spiegel bestseller listesinde 1 numaraya yükseldi. Seri şimdiye kadar 39 ülkede on milyondan fazla sattı.

Serinin en yeni kitabı Yanmış Amerika'da 27 Nisan 2010'da, Türkiye'deyse 11 Mayıs'ta çıktı. Tıpkı Baştan Çıkarılmış gibi, çıktığı hafta 1. sırada USA Today bestseller listesine girdi. Amerikan kitap şirketi St Martin's Press tarafından basılan seride oniki kitabın yer alması planlanıyor. Ayrıca 2008'de, serinin film uyarlaması hakkındaki planlar da açıklandı.

 

Gece Evi'nin hayali dünyası önemli bir konuda bizim dünyamızdan ayrılır: Bazı ergenlerin bedenlerinde hormonlar DNA lifinde bazı iplikleri tetikler ve bu da bir Değişim başlatır. İnsandan Vampire Değişim 4 yıl alır, bu sürede "çaylak" olarak adlandırılan gençler "Gece Evi" adlı yatılı okullardan birine geçmek zorundadır. Orada, karşılaşacakları tehlikeleri öğrenmek için Vampir Sosyolojisi 101 dersini almaları gerekir. Eğer bir çaylak yetişkin vampirlere gereken yakınlıkta olmazsa, çaylak ölür, bu yüzden çaylaklar okuldan nadiren ayrılır. Zaten bedenleri Değişime uyum sağlayamadığından her 10 çaylaktan biri ölür. Hayatta kalanlar için büyük bir ödül vardır. P.C. Cast'ın sözleriyle, "Vampirler Süpermen gibidir. Onlar süper-muhteşemler. Süper-yetenekliler. Süper-menler."

Çoğu vampir romanının aksine vampirler ve çaylaklar güneş ışığında erimezler, ama bu onlar için eziyetli bir durumdur, bu yüzden Gece Evinde dersler gece işlenir. Çaylaklar alınlarındaki safir mavisi içi boş Hilal şekliyle işaretlenirler; Vampire dönüştüklerinde işaretlerinin içi doldurulur ve yüzlerine elmacık kemiklerine kadar yayılan dövmeler eklenir (Bu dövmeler genellikle kişilerin yönlerini temsil eder, örnek olarak Zoey'nin binicilik öğretmeni Lenobia'nın atları andıran dövmeleri vardır.) Zoey işaretinin içi dolu olan ve dövmeleri olan tek çaylaktır, kötülüğü yendiğinde bu dövmeleri omuzlarına, sırtına, belinin etrafına, kollarına, avuç içlerine ve göğsünün üstüne kadar yayılmıştır. Büyük çaylaklar ve yetişkin Vampirlerin az miktarda insan kanı içmeye ihtiyaçları vardır, ama Gece Evi Vampirleri kanlarını içmek için insanlara saldırmazlar; kan içilmesi hem Vampir için de insan için de zevkli bir şeydir ve güçlü bir bağa yol açar, buna iki kişi arasındaki "Damga" adı verilir.

 

Seçilmiş ile ilgili Cümleler

 • Ben seçilmiş biriyim.
 • Sayılar tamamen rastgele seçilmiş olsa ve duygusal ilişkileri olmasa daha iyi olur mu?
 • O seçilmiş biridir.
 • Demokrasilerde seçilmiş ve atanmış görevliler halka karşı sorumludurlar.
 • Herkes vali seçilmiş olmayı diledi.
 • O, seçilmiş.
 • Seçilmiş olanlar kapsamlı tıbbi ve psikolojik testlerle yüzleşmek zorunda kalacak.
 • Yahudiler Tanrı tarafından seçilmiş bir ulustur.

Seçilmiş anlamı, tanımı:

Kalan : Bir çıkarmanın sonucu. Artan, mütebaki. Kalma işini yapan. Bölme işleminde bölünenden artan sayı.

Seçilmişlik : Seçilmiş olma durumu.

Güzide : Aydın, okumuş, seçkin (kimse). Seçkin, seçilmiş, seçme.

Aynı : Benzer. Başkası değil, yine o. Aralarında ayrım olmayan. Eski durumunda kalmış, değişmemiş.

Cins : Tür, çeşit. Diğerlerine göre üstün nitelikleri olan. Garip, tuhaf. Pek çok ortak özellikleri bulunan türler topluluğu. Soy, kök, asıl.

Nesnel : Nesne ile ilgili, nesneye ilişkin, öznel karşıtı. Bireyin kişisel görüşünden bağımsız olan, objektif. Gerçeğe varmak amacıyla, taraf tutmadan inceleme yapan, hüküm veren, objektif.

Seçkin : Bir toplumda saygın ve etkin mevkilerde bulunan ve toplumun eğitim, ekonomi, siyaset, askeriye, din, sanat vb. alanlarıyla ilgili etkinliklerin denetimini elinde tutan (kişi veya grup), elit. Benzerleri arasında niteliklerinin yüksekliğiyle göze çarpan, üstün, mümtaz, güzide, mutena.

Seçim : Kanunlar, yönetmelikler uyarınca bir veya daha çok aday arasından belli birini veya birkaçını seçme, intihap. Seçme işi.

İşba : Doyma. Doyurma.

Amerikan : Amerikalılara özgü olan.

Gelen : Bir ışık kaynağından çıkıp bir aynanın yüzüne veya saydam bir cismin yüzeyine düşen (ışın). Gelme işini yapan (kimse veya nesne).

Seçilmiş olmak : Büyümek, gelişmek.

Diğer dillerde Seçilmiş anlamı nedir?

İngilizce'de Seçilmiş ne demek? : adj. select, selected, chosen, elective, picked, recherche

Rusça'da Seçilmiş : n. избранник (M)

adj. избранный