Dart Programlama Dili nedir, Dart Programlama Dili ne demek

Google, programcıların geçmiş tecrübelerine dayanarak, programlama dillerinin tüm güzel özelliklerini bir araya getirdi ve bir programlama dilinin ihtiyacı olabilecek her şeyi Dart üzerinde topladı. Dart hızlı olduğu kadar, pratik bir (Syntax) yazım diline de sahip... Eğer daha önce C++, C#, Java veya JavaScript dilinde projeler gerçekleştirdiyseniz, Dart programlama dilini öğrenmeniz fazla uzun sürmeyecek, hiçbir yabancılık çekmeyeceksiniz. Dart programlama dilinde çalışmak için, özel bir editör de kullanmanız gerekmiyor. Daha önceden aşina olduğunuz, popüler olan bütün editörleri (VSCode, IntelliJ, Android Studio vb. gibi) Dart projeleriniz için de kullanabilirsiniz.

* İndirimli Dart Programlama Dili Dersleri Kursu

Bildiğiniz gibi mobil dünya, günden güne çok büyük bir hızla gelişmekte, eskisine göre internette daha fazla zaman geçirmekteyiz. Çünkü artık her yerden internete girebiliyoruz. Bu da mobil uygulamaların hayatımızdaki önemini daha da arttırıyor. Mobil kullanıcı sayısı arttıkça, mobil uygulamalardan beklenen özellikler de artıyor elbette... Mobil uygulamalar, kaliteli bir dizayna sahip olmakla birlikte, çekici animasyonlarla zenginleştirilmiş ve en önemlisi hızlı çalışan yapılar olmak zorunda. Her şey hızlanırken, yavaş çalışan bir uygulamayı hiç kimse kullanmak istemez! Dart, diğer diller ile yapılan birçok (Benchmarking) karşılaştırma testi ile performansını kanıtlamış durumdadır. 2011 yılında doğan Dart, kendisinden yıllar önce oluşturulan bir çok programlama dilinden daha hızlı sonuçlar vermektedir.

 

Google, Flutter projesi ile özellikle mobil uygulama tasarımında bir devrim meydana getirdi. Flutter ile birçok (Widget) hazır kütüphaneyi kullanarak tasarlayacağınız mobil uygulamada, her platform için ayrı ayrı kod yazmanıza gerek kalmıyor. Oluşturacağınız bir mobil uygulamayı; hem IOS, hem de Android sistemlerde çalıştırabiliyorsunuz. Flutter, Dart alt yapısını kullandığı için hem tasarım olarak, hem de performans olarak çok iyi uygulamaların geliştirilmesini sağlıyor. Bu açıdan Flutter'da mobil uygulama projesi gerçekleştirebilmek için Dart programlama dilinin de çok iyi öğrenilmesi gerekiyor.

En çok yapılan hatalardan biri, Dart programlama dilini iyi öğrenmeden, Flutter üzerinde mobil uygulama geliştirmeye çalışmaktır. Birçok kullanıcı, bir an önce sonuca ulaşmak istediği için Dart Programlama Eğitimi'ni önemli görmüyor veya es geçiyor. Bu çok büyük bir hatadır. Çünkü Dart programlama dili iyi öğrenilmeden, Flutter üzerinde yapılacak bir proje sonuca ulaşamıyor. Kullanıcıların birçoğu, bir takım görsellerden, buton, menü veya ikonlardan oluşan amaçsız uygulamalar geliştirmekten öteye gidemiyor. Görsel olarak bir şeyler tasarlayabiliyor olmakla, çalışan ve faydalı bir uygulama yapmak aynı şey değildir!

 

Flutter ile mobil uygulamada bir takım materyalleri kullanarak, çok kısa zamanda şık ve çekici bir sayfa oluşturabilirsiniz. Fakat bu mimarinin arka planında, gerçekleştirilmesi gereken çok fazla iş vardır. Aklınıza gelen bir fikri mobil uygulamaya dökebilmek için tasarımdan önce, yeterli bir programlama bilgisine sahip olmanız gerekiyor.

Dart ile sadece mobil dünyada değil, web tasarım dünyasında da bir adım öndesiniz. Yine Google'ın tasarladığı "Material Design" kütüphanesini hazır olarak hem Flutter'da, hem AngularDart projelerinizde kullanabilirsiniz.

Google'ın, üzerinde çok ciddi yatırımlar yaptığı Dart programlama dili, yeni güncellemelerle günden güne gelişmektedir. Google, bu amaçla hem kendi etkinliklerinde, hem de başka çevrelerce düzenlenen etkinliklerde, hem Dart dilini hem de Flutter'ı tüm dünyaya tanıtma çalışmaları yapıyor.

Google yakın bir zamanda Fuchsia (Fuşya) adlı bir işletim sistemi çıkaracak. Bu işletim sisteminin, tasarım ve performans başta olmak üzere, tüm standartların üzerinde olması bekleniyor. Fuschia işletim sisteminin arayüzü uygulamaları da Flutter ile (Dolayısıyla Dart programlama diliyle) gerçekleştiriliyor.

Fuschia'nın yanı sıra, birçok büyük şirket Flutter ile (dolayısıyla Dart programlama diliyle) şimdiden çalışmaya başlamış durumdadır. Bunların en başında AliBaba geliyor. Milyonlarca kullanıcısı olan AliBaba, yeni mobil uygulamasını Flutter ile tasarladı.

Sözün kısası; Dart, gelecekte internete bağlanan her cihazda kullanılabilir olacak. Bu yönüyle de rakiplerine fark atıyor. Kolay, anlaşılabilir ve sade yazım şekliyle, hiçbir programlama bilgisi olmayan kişilerin de kolayca öğrenebileceği bir yapıya sahip olan Dart için, "geleceğin programlama dilidir" diyebiliriz.