Granülomlu nedir, Granülomlu ne demek

Granülomlu; Veteriner alanında kullanılan bir terimdir.

Veterinerlikte sözlük anlamı:

Granülomlardan oluşmuş, granülomatöz.

Granülom özelliği gösteren, granülomatöz.

Granülomlu kısaca anlamı, tanımı

Granülom : Çevredeki sağlam dokuya oranla sertlik gösteren, granülasyon dokusundan oluşmuş küçük yumru. Düğümcük veya yumru biçiminde doku kümesi. Granülomlu yangıda oluşan, mononükleer hücreler, epiteloid hücreler, dev hücreleri ve bağ doku hücrelerinden oluşan, tümör benzeri şişkinlik

Granül : Bir maddenin en küçük tanesi. Sitoplazmada bulunan küçük tanecikler.

Granülomlu akciğer yangısı : Granülom oluşumuyla belirgin, sıklıkla tüberküloz ve akciğer mantar enfeksiyonlarında oluşan, kronik ve yavaş seyirli akciğer yangısı.

Granülomlu bağırsak yangısı : Bağırsaklarda, lamina propriyada içinde histiyosit ve zaman zaman dev hücrelerinin bulunduğu, granülom oluşumuyla belirgin.

Granülomlu boyun adenitisi : Domuzlarda boyun bölgesi lenf yumrularının granülom oluşumuyla belirgin yangısı. Mezbahada rastlantısal olarak karşılaşılan bir bulgudur. Genellikle Rhodococcus equi izole edilir.

Granülomlu burun yangısı : Burun boşluğundaki fırsatçı mantar ve maya enfeksiyonlarına bağlı olarak oluşan, granülom oluşumuyla belirgin burun yangısı.

 

Granülomlu uveitis : Epitelioid makrofajlar ve yer yer dev hücreleri içeren düğümcük tarzında iris yangısı.

Granülomlu yangı : İç ve dış kaynaklı etkenlere karşı organizmanın gösterdiği karşı koyma sonucunda meydana gelen, dokuda tümör benzeri küçük şişkinlik veya düğümcüklerin görüldüğü kronik seyirli vücut reaksiyonu.

Kedilerin granülomlu hastalığı : Kedilerin bulaşıcı peritonitisi.

Köpek eniklerinin steril granülomlu dermatitisi ve lenfadenitisi : Köpek eniği sellülitisi.

Köpeklerde granülomlu uveitis : Yüz derisinde pigment kaybı ve şiddetli çift taraflı üvea yangısıyla belirgin, köpeklerde görülen klinik sendrom. Japon Akita ve Eskimo ırkı köpekleri leri derecede duyarlıdır.

Nodüler granülomlu episkleritis : Nodüler fasya yangısı.

Transmural granülomlu enteritis : Köpek ve kedilerde, çoğunlukla kıvrım bağırsakta, seyrek olarak da kolonda granülom oluşumuyla belirgin, tüm bağırsak duvarının etkilendiği bağırsak yangısı. Bağ doku artışı nedeniyle bağırsakta daralmalar biçimlenebilir. İnvaziv karsinomdan ayırt edilmelidir.

Granülomatöz : Granülomlu.

Gösteren : Gösterilenle birleşerek göstergeyi oluşturan ses veya sesler bütünü.

Göster : Gösteriş eyleminin yapılması için kılıçoyunu öğretmenince verilen komut.

Özel : Yalnız bir kişiye, bir şeye ait veya ilişkin olan, spesiyal. Bir kişiyi ilgilendiren, hususi, zatî. Her zaman görülenden, olağandan farklı. Devlete değil, kişiye ait olan, hususi, resmî karşıtı. Dikkate değer. Ayırt edici bir niteliği olan. Benzerlerinden ayrılmasını sağlayan bir özelliği olan, spesiyal.

Oluş : Olma işi, vuku. Oluşma, teşekkül, tekevvün. Bir durumdan öteki duruma geçiş.

Diğer dillerde Granülomlu anlamı nedir?

İngilizce'de Granülomlu ne demek ? : granulomatous