Nitrik asit nedir, Nitrik asit ne demek

Nitrik asit; bir kimya terimidir. kökeni fransızca dilinden gelmektedir.

  • Organik maddeler üzerinde yakıcı ve sarartıcı bir etki gösteren, birleşiminde bir azot, üç oksijen ve bir hidrojen bulunan, yoğunluğu 1,52 olan, 86 °C'de kaynayan, sanayide kullanılan asit, kezzap (HNO3)

Fransızca'da Nitrik asit ne demek?:

acide nitrique, acide azotique

Nitrik asit anlamı, kısaca tanımı:

Kezzap : Nitrik asit.

Asit : Turnusolün mavi rengini kırmızıya çevirmek özelliğinde olan ve birleşimindeki hidrojenin yerine maden alarak tuz oluşturan hidrojenli birleşik, hamız.

Organik : Canlı, güçlü (ilişki). Bir görevi yerine getirmekle yükümlü kuruluşla ilgili olan. Doğal yolla yapılan. Organlarla ilgili, uzvi.

Madde : Boşlukta yer kaplayan, bir kütlesi olan her türlü varlık, özdek. Sözlük ve ansiklopedilerde tanımlanan, anlatılan kelime, ad veya konulardan her biri. Yasa, sözleşme, antlaşma vb. metinlerde, her biri başlı başına bir yargı getiren ve çoğu kez rakamla belirtilen bölüm. Para, mal vb. ile ilgili şey. Duyularla algılanabilen nesne. Bir cismi oluşturan öge, öz. Molekül. Kendi içinde bütünlüğü olan anlatım.

Yakıcı : Etkili, dokunaklı. Başka bir maddeyle birleşerek o maddenin yanmasını sağlayan (madde). Yakma özelliği olan, yakan. Yakı yapan veya satan kimse.

 

Etki : Bir kimse veya nesnenin başka bir kişi veya şey üzerindeki gücü, tesir. Bir etken veya bir sebebin sonucu, yardım. Bir kimse üzerinde bırakılan izlenim.

Gösteren : Gösterilenle birleşerek göstergeyi oluşturan ses veya sesler bütünü.

Birleşim : Birleşme işi. Bir meclisin bir gün içindeki toplanmaları, inikat. Döllenmek için erkekle dişi hayvanın bir araya gelmesi.

Azot : Atom numarası 7, atom ağırlığı 14,008 olan, havada beşte dört oranında bulunan, rengi, kokusu, tadı olmayan element, nitrojen (simgesi N).

Diğer dillerde Nitrik asit anlamı nedir?

İngilizce'de Nitrik asit ne demek? : n. nitric acid, aqua fortis

Fransızca'da Nitrik asit : acide nitrique, eau-forte [la]

Almanca'da Nitrik asit : n. Salpetersäure, Scheidewasser