Keten nedir, Keten ne demek

Keten; bir bitki bilimi terimidir. kökeni arapça dilinden gelmektedir.

"Keten" ile ilgili cümle örnekleri

  • "Saçları, yüzü, bolerosu, keten elbisesi, hepsi vücuduna yapışmış." - A. H. Tanpınar

Yerel Türkçe anlamı:

Gelinliğin kesim günü : Ayşenin bugün keteni var.

Kadınların evlenmiş olduklarını belirten çene bağı.

Başörtüsü.

Küsülü, küs olan.

Biyoloji'deki anlamı:

Ketengiller (Linaceae) familyasından, mavi çiçekli, gövdelerinden keten lifi, tohumlarından keten yağı elde edilen, bir ya da iki yıllık, otsu bitkiler.

Su ürünleri alanındaki kelime anlamı:

Ketengillerden çiçekleri mavi renkte ve beş taç yapraklı, lifleri dokumacılıkta kullanılan bir bitki.

Bu bitkinin liflerinden yapılmış dokuma.

İngilizce'de Keten ne demek? Keten ingilizcesi nedir?:

flax

Fransızca'da Keten ne demek?:

lin

Keten hakkında bilgiler

Keten (Latince Linum usitatissimum), Ketengiller familyasından keten cinsinin en yaygın türüdür. Haziran-Ağustos ayları arasında ipek gibi, mavimsi veya sarı renkli çiçekler açan bir bitkidir.

15-60 cm boylanabilir. Tohumu ve lifi için yetiştirilen bitkinin doğal ve kültür formları bulunur. Yaprakları sapsız, grimsi-yeşil renkli, dik veya yatık gövde üzerinde sıralanmışlardır. Ketenin kimyasal yapısında; %80 selüloz, %3 pektin, %10 su bulunur.

 

Tohumları %40-45 yağ içerir ve yağ eldesinde kullanılır. Keten yağı omega 3 yağ asitleri bakımından zengindir, "bezir yağı" olarak bilinen bu yağ boyacılıkta da kullanılır. Yağı alınan tohumlar hayvan yemi olarak kullanılır.

Keten her çeşit toprakta yetişebilir. Lif ketenleri nemli havayı, yağ ketenleri ise güneşli havayı sever. Anadolu'da keten yazlık ve güzlük olarak ekilmektedir. Kışlık ketenler Ağustos-Eylül, yazlık ketenler ise Mart ve Nisan aylarında ekilir. Lif ketenlerinin uzun boylu olanları makbuldür ve gübreli toprakta yetişir. Yağ ketenleri, iyice olgunlaştıktan sonra toplandığı halde, lif ketenleri olgunlaşmadan toplanır. Keten tohumları kapsülden dövülerek çıkarılır ve elenerek temizlenir. Gövdeler iyice ezilerek içinden lifleri çıkarılır. Demet haline getirilerek havuzlara daldırılır. Bir müddet bekletildikten sonra çıkarılıp kurutulur. Taraklardan geçirilerek düzeltilir ve yumaklar halinde hazırlanır.

Keten anlamı, kısaca tanımı:

Çiçek : İrinli kabarcıklar dökerek yüzde izler bırakan ateşli, ağır ve bulaşıcı bir hastalık. Davranışları hafif, toplum kurallarına uymayan kimse. Bir bitkinin, üreme organlarını taşıyan çoğu güzel kokulu, renkli bölümü. Süblimleşme veya çiçeksime yoluyla elde edilen toz. Çiçek açan kır veya bahçe bitkisi.

Bitki : Bulunduğu yere kök vb. organlarıyla tutunan, çoğunlukla fotosentez sonucu yaşam için gerekli bileşenleri oluşturan, birçoğu spor veya tohum aracılığıyla döl vererek çoğalan bir veya çok yıllık, otsu, odunsu canlıların genel adı, nebat.

 

Bitkin : Gücü tükenmiş olan, çok yorgun, argın, aygın, dermansız.

Keten helva : Kavrulmuş şekerden yapılan, pamuk görünüşünde bir helva türü.

Keten kuşu : İspinozgillerden, güzel sesli, 13 santimetre uzunluğunda tarla ve çalılıklarda yaşayan bir kuş (Carduelis linaria).

Keten tohumu : Keten bitkisinin, yağı çıkarılan veya dövülerek hekimlikte kullanılan küçük taneleri, zeyrek. Önemsiz, değersiz kimse.

Bataklık keteni : Pamuk otu.

Su keteni : Birleşikgillerden, sulak yerlerde yetişen, boyu 1,5 metre kadar olabilen, bir tür pembe çiçekli bitki, yaban keteni (Eupatorium cannabinum).

Yaban keteni : Su keteni.

Keten helvacı : Keten helva yapan ve satan kimse.

Ketencik : Deniz yosununun ince bir cinsi (Muscus arboreus). Turpgillerden, küçük sarı çiçekli, yağlı bir bitki (Chamaelina sativa). Bu bitkiden elde edilen, sabun yapımında ve ressamlıkta kullanılan bir yağ.

Ketengiller : Ayrı taç yapraklı iki çeneklilerden, keten vb. türleri içine alan bitki familyası.

Ketenpere : Dolandırıcılık.

Ketenpereye gelmek : Dolandırılmak.

Ketenpereye getirmek : Dolandırmak.

Yandı gülüm keten helva : "kaçırılmış bir fırsat" anlamında kullanılan bir söz.

Mavi : Yeşil ile menekşe rengi arasında bir renk, bulutsuz gökyüzünün rengi. Bu renkte olan.

Renk : Cisimler tarafından yansılanan ışığın gözde oluşturduğu duyum. Nitelik. Çeşitlilik.

Yapraklı : Yaprağı olan. Çankırı iline bağlı ilçelerden biri.

Dokumacılık : Dokumacının yaptığı iş, dokuyuculuk, tekstil.

Familya : Birçok ortak özelliği sebebiyle bir araya getirilen cinslerin topluluğu, fasile. Aile. Karı, eş.

Cins : Garip, tuhaf. Tür, çeşit. Soy, kök, asıl. Diğerlerine göre üstün nitelikleri olan. Pek çok ortak özellikleri bulunan türler topluluğu.

Yaygın : Herhangi bir bölgede çok görülen, bulunan. Çoğu kimselerce duyulmuş, öğrenilmiş, kullanılmış veya benimsenmiş olan. Sınırı genişlemiş.

Keten bitkisi : bkz.zeyrek

Keten bitkisi ürünü : Keten tohumları hasat edildikten ve esas lifler ve keten kavuzları ayrıldıktan sonra kalan ve besleme değeri olan kısmı.

Keten iplik : Düğümü iyi tutan, manipülasyonu kolay, iyi ankiste olan ketenden yapılmış dikiş materyali.

Keten sapı yan ürünü : Keten sapından uzunca liflerin mekanik yolla alınmasından sonra kalan, öğütülmüş, % 2 den az ham protein ve % 70 den fazla ham selüloz içermeyen bir yan ürün.

Keten tohumu eleme kalıntısı küspesi : Keten tohumunun temizlenmesi sırasında ayrılan, daha küçük ve kusurlu keten tohumları, yabancı ot tohumları, diğer yağlı tohumlar ve yem değeri taşıyan diğer yabancı maddelerden özütlemeyle yağı alındıktan sonra elde edilen öğütülmüş bir ürün, zeyrek eleme kalıntısı küspesi.

Keten tohumu küspesi : Keten tohumundan yağın alınmasıyla elde edilen protein bakımından zengin yem maddesi.

Keten tohumu özütü küspesi : Keten tohumundan özütleme işlemi yardımıyla yağın çoğu alındıktan sonra kalan pulcukların öğütülmesiyle elde edilen bir ürün, zeyrek ekstraksiyon küspesi.

Keten tohumu pres küspesi : Keten tohumundan mekanik özütleme işlemi yardımıyla yağın çoğu alındıktan sonra kalan cips veya kalıpların öğütülmesiyle elde edilen, % 10'dan fazla ham selüloz içermeyen bir ürün, zeyrek pres küspesi.

Keten tohumu yağı : Keten tohumundan elde edilen sarı renkte bir yağ. Hava temasında çabucak kurur, boya ve verniklerde, lastik dolgusunda, deride kullanılır. Keten tohumundan elde edilen, esansiyel yağ asitlerince zengin bitkisel yağ.

Ketenci : Erzurum ili, Hınıs ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

Diğer dillerde Keten anlamı nedir?

İngilizce'de Keten ne demek? : [Keten (das) ] n. ketene, colorless poisonous gas used mainly in the manufacture of cellulose acetate and aspirin (Chemistry)

n. shed, small simple building used for storage or shelter

n. chain, cordon, range

Fransızca'da Keten : lin [le]

Almanca'da Keten : n. Flachs, Lein

adj. flachsen, flächsern, halbleinen

Rusça'da Keten : n. лен (M), полотно (N)

adj. льняной, полотняный