Osmaniye nedir, Osmaniye ne demek

Osmaniye; Dil bilgisi yönünden Türkçe'de özel olarak kullanılır.

  • Türkiye'nin Akdeniz Bölgesi'nde yer alan illerinden biri

Gezilecek görülecek bir yer, şehir olarak tanımı:

Çorum kenti, merkez belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Bursa ili, Kestel ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Karaman şehri, Kılbasan bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Eskişehir şehrinde, Alpu ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Yozgat şehri, Sorgun ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Bursa ilinde, Yenişehir ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Kocaeli kenti, Karamürsel belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Bursa ili, Çaltılıbük bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Muğla ilinde, Marmaris ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Artvin ilinde, Kemalpaşa bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Kırklareli ilinde, Babaeski ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Kütahya şehri, Altıntaş belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Çanakkale ili, Gümüşçay nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Bursa şehri, Tahtaköprü bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Ankara şehri, Sincan ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Aydın ilinde, Bozdoğan ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Bursa şehrinde, İznik ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Çanakkale şehri, Yiğitler bucağına bağlı bir bölge. Balıkesir kenti, Kepsut ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Ordu kenti, merkez ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer. İzmir kenti, Çırpı nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Eskişehir kenti, Çifteler belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Bilecik şehri, Dodurga nahiyesine bağlı bir yer. Balıkesir şehri, Dursunbey ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Manisa ili, Alaşehir ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Sivas kenti, Zara ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Sinop kenti, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Tokat şehri, Niksar belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

 

Osmaniye hakkında bilgiler

Osmaniye, Osmaniye ilinin merkezi olan şehirdir.

Çukurova ilk çağlardan itibaren çeşitli uygarlıklara (Hitit, Pers, Roma) beşiklik yapmıştır. Coğrafi ve stratejik konumu itibariyle yerleşmeye müsait olan Osmaniye Doğu Anadolu'nun giriş kapısı durumundadır. Ortadoğu ülkeleri ile bağlantı sağlayan yol üzerindedir. İpek ticaret yolunun da bu bölgeden geçmesi bölgenin önemini artırmıştır. Özellikle ilk çağlarda geçimlerini korsanlıkla sağlayan kavimler Nur Dağları üzerine yerleşmişlerdir. İsos Limanına gelen ve Akdeniz de seyreden ticaret gemilerini soyan korsanlar Nur Dağlarında barınmışlardır.

 

Anadolu'ya Türk akınları Abbasi Halifesi Harun Reşit zamanında yapıldı. Türklerden Hassa Orduları kuran Harun Reşit, Anadolu seferlerini Abbasi Ordularıyla beraber Türk askerlerine yaptırmıştır. Bölgede, eski adıyla Haruniye, şimdiki adıyla Düziçi olan ilçede Harun Reşit Kalesi olarak anılan bir kale hala varlığını sürdürmektedir. Anadolu'ya gelen Türkler bu bölgeleri iklim ve coğrafi şekil olarak ilk anayurtları Orta Asya’ya çok benzediğini gördüler. Anadolu'da yurt edinecekleri yerleri keşfetmeye başladılar.

1071 Malazgirt zaferiyle Anadolu'nun kapıları Türklere açıldı. (1082-1083) tarihlerinde Kutalmışoğlu Süleyman Şahın komutanlarından Afşin Bey komutasında Anadolu’da fetih hareketleri başladı. Çukurova’ya kadar gelen Türkmen aşiretlerinden Ulaşlı Aşireti Nur Dağları'nın bulunduğu bölgeleri kendileri için yaşamaya en uygun bölge olduğunu görerek buraya yerleştiler.

Osmaniye kısaca anlamı, tanımı:

Akdeniz : Mersin iline bağlı ilçelerden biri.

Bölge : Vücut yüzeyinde sınırları belli herhangi bir bölüm, nahiye. Sınırları idari, ekonomik birliğe, toprak, iklim ve bitki özelliklerinin benzerliğine veya üzerinde yaşayan insanların aynı soydan gelmiş olmalarına göre belirlenen toprak parçası, mıntıka.

Türki : Türkle ilgili. Türkçe.

Merkez : Bir bölgenin veya kuruluşun yönetim yeri. Polis karakolu. Biçim, tarz. Bir işin öğretildiği yer. Belirli bir yerin ortası. Bir işin yoğun olarak yapıldığı yer. Bir kapalı eğrinin veya bazı çokgenlerde köşegenlerin kesişme noktası. Bir dairenin veya bir küre yüzeyinin her noktasından aynı uzaklıkta bulunan iç nokta, özek.

Şehir : Nüfusunun çoğu ticaret, sanayi, hizmet veya yönetimle ilgili işlerle uğraşan, genellikle tarımsal etkinliklerin olmadığı yerleşim alanı, kent, site.

Çukur : Çevresine göre aşağı çökmüş olan yer. Mezar. Çene ve yanaktaki gamze.

Çağlar : Çağlayan.

İtibar : Borç ödemede güvenilir olma durumu, kredi. Saygınlık.

Uygarlık : Uygar olma durumu, medeniyet, medenilik. Bir ülkenin, bir toplumun, maddi ve manevi varlıklarının, fikir, sanat çalışmalarıyla ilgili niteliklerinin tümü, medeniyet.

Osmaniyeçatak : Bursa ilinde, Orhaneli ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer.

Osmaniyeli : Osmaniye ilinden olan kimse.

Osmaniyelilik : Osmaniyeli olma durumu.