Sevdili nedir, Sevdili ne demek

Sevdili; Yerleşim Merkezi olarak kullanılan bir kelimedir.

Gezilecek Görülecek bir yer olarak anlamı:

Kahramanmaraş ilinde, Gücük nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

Sevdili hakkında bilgiler

Sevdilli, Kahramanmaraş ilinin Elbistan ilçesine bağlı bir mahalledir. Mahallenin kurulus tarihi tahminen 1900 yilidir. Alhas asireti urfadan gelerek bugunku digir mezrasina yerlesir daha sonra alhas aşireti sinirlarini genisletir ve yeni koyler kurar bunlar; aktil, beştepe, yongusod, biragani, yalak, topravsar ve topalyan koyleridir. digir yillar içinde boyle göç verince digirdaki evler yikilir ve koy bir harabeye doner adeta. Kahramanmaraş iline 196, Elbistan ilçesine 39 km uzaklıktadır. geçim kaynagi tarim ve hayvanciliktir. Mahalleye bağlı 12 tane mezra vardır. Bunlar; Pasolar, Özerler, Maltoplar, Han, Erginler, Gölpınar, Hoffolar, Özgürler, Dengolar, Kamolar ve Digirdir.

Sevdili anlamı, kısaca tanımı

Kahramanmaraş : Türkiye'nin Akdeniz Bölgesi'nde yer alan illerinden biri

Yerleşim : Yerleşme, iskân.

Gölpınar : Adıyaman ilinde, merkez belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Adıyaman şehrinde, Samsat ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Diyarbakır ili, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Erzincan şehrinde, merkez ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Kahramanmaraş ili, Göksun belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Kahramanmaraş ilinde, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Şanlıurfa şehrinde, Akziyaret nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

 

Erginler : Yarış günü 21 yaşını doldurmuş olan atletler. Van şehri, Çaldıran ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

Tahminen : Yaklaşık olarak, aşağı yukarı.

Kahraman : Savaşta veya tehlikeli bir durumda yararlık gösteren (kimse), alp, yiğit. Roman, hikâye, tiyatro vb. edebiyat türlerinde en önemli kişi. Bir olayda önemli yeri olan kimse.

Elbistan : Kahramanmaraş iline bağlı ilçelerden biri.

Özgürler : Konya ilinde, Ereğli ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

Urfadan : Rafadan.

Uzaklık : Uzak olma durumu, ıraklık. İki nokta arasındaki uzay ölçümü, mesafe.

Mahalle : Bir şehrin bir kasabanın, büyükçe bir köyün bölündüğü parçalardan her biri. Bu parçalarda oturan insanlarn tamamı.

Tahmin : Yaklaşık olarak değerlendirme, oranlama. Akla, sezgiye veya bazı verilere dayanarak olabilecek bir şeyi, bir olayı önceden kestirme, kestirim. Önceden kestirilen, düşünülen şey.

İçinde : Süresince, zarfında. ile dolu bir biçimde. Ortamında.

Hayvan : Duygu ve hareket yeteneği olan, içgüdüleriyle hareket eden canlı yaratık. At, eşek, katır gibi türlü hizmetlerde kullanılan yaratık. Kızılan bir kimseye söylenen bir söz. Akılsız, duygusuz, kaba, hoyrat (kimse).

Gelere : Tezgahta dokunacak bezin ipliğini çözmeye yarayan bir aygıt.

Tarihi : Tarihsel. Tarihe geçmiş. Unutulmayan, anılma değeri olan.

 

Harabe : Yıkılmış veya yıkılmaya yüz tutmuş yapı, yıkı. Kalıntı.

Kurulu : Kurulmuş olan, yerleşmiş, oturmuş.

Aşiret : Dil ve kültür yönünden büyük bir türdeşlik gösteren, birçok boydan oluşan, yapısındaki aileler arasında toplum, ekonomi, din, kan veya evlilik bağları bulunan göçebe veya yerleşik nitelikteki topluluk, oymak.

Nahiye : Bucak. Bölge.

Diğer dillerde Setup anlamı nedir?

Osmanlıca Setup : donanım, ayar