Mızrap nedir, Mızrap ne demek

Mızrap; bir müzik terimidir. kökeni arapça dilinden gelmektedir.

  • Telli çalgıları çalmaya yarayan, kemik, maden, plastik veya özellikle kiraz ağacından yapılmış olan alet, çalgıç, tezene, pena

Mızrap hakkında bilgiler

Telli çalgıları çalmaya yarayan, kemik, maden, plastik veya özellikle kiraz ağacından yapılmış olan alet, çalgıç, tezene. Mızrap genel olarak diğer bir telli enstrüman olan, ud çalmada kullanılır. Uzun, elastik olan mızrapın, kartal tüyü gibi, plastikten daha kıymetli olan materyallerden yapılanları da mevcuttur.

Gitarda kullanılan türüne ise pena adı verilir.

Mızrap ile ilgili Cümleler

  • Gitar çaldığında bir mızrap kullanıyor musun?
  • Ali bir tomruğa oturdu, gitarını mızrapla çalıyordu.

Mızrap tanımı, anlamı:

Telli : Teli olan. Teller takınmış, telle süslenmiş.

Çalgı : Müzik aleti, çalgı aleti, enstrüman. Çalgı çalma, müzik. Müzik topluluğu.

Kemik : İnsanın ve omurgalı hayvanların çatısını oluşturan türlü biçimdeki sert organların genel adı. Bu sert organdan yapılmış.

Maden : Metal. Yer kabuğunun bazı bölgelerinde çeşitli iç ve dış doğal etkenlerle oluşan, ekonomik yönden değer taşıyan mineral. Kolay ve iyi kazanç sağlayan iş veya parası elinden kolaylıkla alınan kimse. Elâzığ iline bağlı ilçelerden biri. Çok değerli şeyleri kapsayan kaynak. Bu mineralden yapılmış. Uyuşturucu, esrar, eroin. Maden ocağı veya maden işletmesi.

 

Plastik : Isı ve basınç etkisiyle biçim verilen, organik veya sentetik olarak yapılmış olan madde. Bu maddeden yapılan.

Kiraz : Gülgillerden, ılıman iklimlerde yetişen bir meyve ağacı (Cerasus avium). İzmir iline bağlı ilçelerden biri. Bu ağacın kırmızı veya beyaz renkte, etli, sulu, tek çekirdekli meyvesi.

Alet : Maşa. Bir sanatı yapmaya, uygulamaya yarayan özel araç. Bir el işini veya mekanik bir işi gerçekleştirmek için özel olarak yapılmış nesne. Bir makineyi oluşturan ve işlemesine yardım eden parçalardan her biri.

Çalgıç : Bahçe süpürgesi, çalkı. Mızrap.

Tezene : Mızrap.

Pena : Mızrap.

Mızraplı : Telleri bir mızrap veya parmakla çalınan (saz).

Genel : Ayrıntıları göz önüne alınmayarak bütünü bakımından ele alınan. Bir genelleme sonucunda elde edilen. Yetkisi ve sorumluluğu çok olan. Bir şeye veya bir kimseye özgü olmayıp onun bütün benzerlerini içine alan, umumi. Herkesin yararlanabileceği (yer, nesne).

Diğer : Başka, özge, öteki, öbür.

Enstrüman : Mali belge. Çalgı.

Elastik : Esnek.

Kartal : İstanbul iline bağlı ilçelerden biri. Kartalgillerden, genellikle kızıl siyah tüylü, çok güçlü, yuvasını yüksek kayalıklar üzerinde kuran, iri, yırtıcı bir tür kuş (Aquila).

 

Kıymetli : Değerli.

Materyal : Gereç. Yazılı, sözlü, görüntülü, kaydedilmiş her türlü belge.

Diğer dillerde Mızrap anlamı nedir?

İngilizce'de Mızrap ne demek? : n. plectrum, quill

Almanca'da Mızrap : der Schlagring

Rusça'da Mızrap : n. плектр (M)