Sosyete nedir, Sosyete ne demek

Sosyete; kökeni fransızca dilinden gelmektedir.

  • Bir topluluktaki gelir düzeyi yüksek ve kendilerine özgü yaşama biçimleri olan topluluk
  • Topluluk, toplum, cemiyet.

"Sosyete" ile ilgili cümleler

  • "Sosyetemizde yerli zenginlerden bazıları ve birkaç İstanbullu büyük memur ailesi vardı." - R. N. Güntekin
  • "Çevre mevre yaveleri okuyan, doğa deniz kutsallığını sosyete övünmesi şekline dönüştürenlere değil lafım." - Y. Koray

Biyoloji'deki anlamı:

An, karınca, termit sosyeteleri gibi toplu hâlde ve iş bölümü yaparak yaşayan organizmalar grubu. Cemiyet.

Zooloji alanındaki anlamı:

Topluluk yapan organizmalar grubu; arı, karınca sosyeteleri

İngilizce'de Sosyete ne demek? Sosyete ingilizcesi nedir?:

society

Sosyete hakkında bilgiler

Sosyete; bir toplumda modatakip eden zengin ve etkili kimselerden oluşan, toplumun geri kalan kısmından farklı grup. 1950'lerde oldukça pahalı olan jet yolculuklarının başlaması ile ortaya çıkan ve dünyanın çeşitli yerlerinde bir araya gelerek eğlenen zengin insanları tanımlayan jet set terimi de zaman zaman sosyete ile eş anlamlı kullanılır. Günümüzde sosyete kavramı sıklıkla müzik, televizyon ve sinema dünyasının ünlülerini ve bunların gece hayatını tanımlamakta kullanılır ve bazen olumsuz bir anlam taşır.

 

Sosyete ile ilgili Cümleler

  • Bir sosyete moda toplumda iyi tanınan ve sosyal faaliyetlere ve eğlenceye düşkün bir kişidir.
  • Paris Hilton ve Kim Kardashian günümüzün en ünlü sosyetelerinden bazılarıdır.

Sosyete anlamı, kısaca tanımı:

Toplum : Topluluk. Aynı toprak parçası üzerinde bir arada yaşayan ve temel çıkarlarını sağlamak için iş birliği yapan insanların tümü, cemiyet.

Sosyete pazarı : Genellikle taklit veya defolu ürünlerin satıldığı, ucuz alışveriş yeri.

Yüksek sosyete : Sosyetenin önde gelenleri, yüksek tabaka, cemiyet, kibarlar âlemi.

Topluluk : Sanatçı grubu. Müzik eserlerini birden fazla ses veya sazla seslendirmek için oluşturulan grup, ansambl. Vücudun dolgun olma durumu. Nitelikleri bakımından bir bütün oluşturan kimselerin hepsi, toplum, camia, cemiyet. Aynı yerde bulunan insan kalabalığı. Aynı türden canlıların bir araya gelmesiyle oluşan küme.

Düzey : Bir kursun basamaklarından her biri, kur. Bir nesnenin, bir kimsenin başka nesnelere veya kimselere göre olan değer ve yücelik derecesi, seviye. Bir yüzeyin veya bir noktanın yüksekliğindeki yatay sınır, seviye.

Yaşam : Doğumla ölüm arasında yaşanan süre, ömür, hayat.

Biçim : Şiirlerin kuruluş ve uyak düzenlerine göre olan dış görünüşü, şekil. Biçme işi. Herhangi bir şeyin benzeri. Yazı ve simgelerin bilgisayarda kullanılmaya elverişli çerçevesi, düzeni, format. Bir nesnenin dış çizgileri bakımından niteliği, dıştan görünüşü, şekil, eşkâl. Yakışık alan şekil, uygun şekil. Sanat ve edebiyat eserlerinde dış görünüş, form. Tarz. Disket vb.nin bilgisayarda kullanılabilir durumu.

 

Cemiyet : Toplum. Yüksek sosyete. Birbirine uygun veya zıt anlamlı kelimeleri tenasüp, tezat sanatları yoluyla bir araya getirme. Dernek. Bir olayı veya kişiyi kutlamak amacıyla bir araya gelen topluluk. Düğün.

Moda : Belirli bir süre etkin olan toplumsal beğeni, bir şeye karşı gösterilen aşırı düşkünlük. Değişiklik gereksinimi veya süslenme özentisiyle toplum yaşamına giren geçici yenilik. Geçici olarak yeniliğe ve toplumsal beğeniye uygun olan.

Takip : Geri çekilmekte olan düşmanı yok etmek için yapılmış olan hareket. Ardınca gitme veya gelme. Kovuşturma. İzinden gitme, uyma, izleme. Yetişmek, yakalamak veya bulmak amacıyla birinin arkasından gitme, izleme.

Diğer dillerde Sosyete anlamı nedir?

İngilizce'de Sosyete ne demek? : adj. leisured

n. society, high society, polite society, the people of quality

Fransızca'da Sosyete : société [la], monde [le]

Almanca'da Sosyete : n. Gesellschaft

Rusça'da Sosyete : adj. светский