Mavi yolculuk nedir, Mavi yolculuk ne demek

  • Güneybatı kıyılarımızda denizden koy koy dolaşılarak yapılmış olan gezi

"Mavi yolculuk" ile ilgili cümle

  • "Keşke arkeoloji de okusaydım mavi yolculuklarımızda keşfe çıktığımız bu canım Anadolu'yu anlamak için..." - A. Erhat

Mavi yolculuk hakkında bilgiler

Mavi Yolculuk, Halikarnas Balıkçısı, Azra Erhat ve Sabahattin Eyüboğlu tarafından literatüre kazandırıldığı kabul edilen ve günümüzde özellikle turizmde kullanılan bir terimdir. İsmin kaynağı, Azra Erhat'ın ilk olarak 1957'de, daha sonra daha kapsamlı tarzda 1962 ve 1979'da yayınlanan aynı adlı kitaplarıdır.

1950'li yıllarda bu tanınmış hümanist aydınların keşif ve huzur dolu olarak gerçekleştirdikleri tekne gezileri bu tarihten sonra alternatif bir tatil konsepti olarak gelişmiştir. 1980 li yıllara kadar kendi teknesine sahip şanslı azınlık bir grup tarafından yapılmış olan Mavi Yolculuk, bu tarihten sonra Türkiye'de gelişen turizm kavramının içerisinde yerleşmeye başlamıştır. Sahil şeridimizde hızla artan tekne sayısı ile tekne kiralama fiyatlarının ekonomik ölçülere inmesi yerli ve yabancıların bu konsepte olan ilgisini arttırmıştır.

Günümüzde kiralık tekneler ile 5 - 15 günlük süreçte tekne üzerinde sahil şeridinde belirli bir rota izlenerek yapılmış olan sakin, huzurlu ve doğa ile içiçe bir dinlence tatili olarak yaşanmaktadır.

 

Başlangıç noktası Ayvalık'tan, Antalya'ya kadar genişlemiştir. Yoğun olarak kullanılan çıkış noktaları şunlardır : Ayvalık, Foça, Çeşme, Kuşadası, Didim, Gökova, Datça, Marmaris, Göcek, Fethiye, Antalya

Mavi yolculuk kısaca anlamı, tanımı:

Gezi : Gezmek, görmek, eğlenmek amacıyla yapılmış olan yolculuk. Gezilip hava alınacak yer. Ülkeler veya şehirler arasında yapılmış olan uzun yolculuk, seyahat. Gezinti yeri. Pamuk ve ipekle karışık dokunmuş hareli kumaş. Bu kumaştan yapılan.

Mavi : Yeşil ile menekşe rengi arasında bir renk, bulutsuz gökyüzünün rengi. Bu renkte olan.

Yolculuk : Ülkeden ülkeye veya bir ülke içinde bir yerden bir yere gidiş veya geliş, gezi, seyahat, sefer. Herhangi bir taşıtla bir yere gidip gelme. Bu gidiş gelişte geçen süre.

Yolcu : İşten çıkarılması beklenen kimse. İyileşmesi umutsuz hasta. Doğması beklenen çocuk. Yolculuğa çıkmış kimse. Yolculuğa çıkmaya hazırlanan kimse.

Güneybatı : Güneyle batı arasındaki yön.

Kıyı : Sahil. Issız, tenha yer. Kenar, periferi. Kara ile suyun birleştiği yer.

Deniz : Yer kabuğunun çukur bölümlerini kaplayan, birbiriyle bağlantılı, tuzlu su kütlesi. Çokluk, yoğunluk. Bu su kütlesinin belirli bir parçası. Geniş alan. Aydaki düzlükler.

 

Halik : Tanrı.

Balıkçı : Balık tutan veya satan kimse.

Taraf : Yön, yan, doğrultu. Bir kişinin soyundan gelenlerin hepsi. Ön, arka, sağ, sol, üst, alt vb. yanların her biri. Yöre, yer. Bir şeyin belli bölümü, kısmı. İstekleri, düşünceleri karşıt olan iki kişiden veya iki topluluktan her biri.

Literatür : Edebiyat. Kaynak.