Papatya nedir, Papatya ne demek

Papatya; bir bitki bilimi terimidir. kökeni rumca dilinden gelmektedir.

Biyoloji'deki anlamı:

Papatyagiller (Compositae) familyasından, kenardaki çiçekleri beyaz, ortadaki çiçekleri sarı renkli, aken tipi meyveleri olan, ülkemizde doğal olarak 50 türü bulunan, çok yıllık, otsu, nadiren çalımsı bitkiler.

Papatya isminin anlamı, Papatya ne demek:

Kız ismi olarak; İlkbaharda çiçek açan, taç yaprakları beyaz, ortası sarı kömeçli bir kır çiçeği.

İngilizce'de Papatya ne demek? Papatya ingilizcesi nedir?:

daisy, camomile

Fransızca'da Papatya ne demek?:

anthémis, camomille

Gezilecek görülecek bir yer, şehir olarak tanımı:

Rize kenti, Pazar ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Bursa kenti, Yenişehir ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

Papatya hakkında bilgiler

Papatya, papatyagiller (Asteraceae) familyasında sınıflandırılan Anthemis, Matricaria, Bellis, Leucanthemum ve Tripleurospermum gibi farklı cinslerden bitki türlerine verilen ortak ad.

Papatyanın spazm çözülmesinde, gaz ve âdet sancılarının giderilmesinde faydalı olduğu ifade edilmektedir.

 

Zehirlenme;Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bijen Kıvçak'ın ifadelerine göre papatya çayının ilaçlarla etkileşimi bulunmakta ve papatyaların bazı türleri ciddi zehirlenmelere yol açabilmektedir. Ayrıca Papatya Türkiye’de zehir danışma merkezlerine gelen vakaların başında gelir ve bazı türleri böcek ilacı yapımında kullanılmaktadır.

Çiçek durumu başları, çiçek açmadan önce toplanarak gölgede kurutulur. Bileşiminde uçucu yağlar, rezin, acı maddeler ve fenolik bileşikler bulunur. % 1’lik çay

Papatya ile ilgili Cümleler

  • Onun için bir papatya kopardım.
  • Bu Papatya beyazdır.
  • Senin için yapraklarını kopardığım papatyalardan özür diledim dün gece.
  • Şu küçük ev, küçük bir kızken ninemin yaşadığı, papatyalarla kaplı ve etrafında elma ağaçları olan bir tepede bulunan küçük eve çok benziyor.
  • Önceki gece partiden geç dönmeme rağmen sabah bir papatya kadar dinçtim.
  • Bir papatya istiyorum.
  • Bunlar papatya.
  • Papatya çayını beğeniyor musun?

Papatya anlamı, kısaca tanımı:

Çiçek : Davranışları hafif, toplum kurallarına uymayan kimse. İrinli kabarcıklar dökerek yüzde izler bırakan ateşli, ağır ve bulaşıcı bir hastalık. Çiçek açan kır veya bahçe bitkisi. Süblimleşme veya çiçeksime yoluyla elde edilen toz. Bir bitkinin, üreme organlarını taşıyan çoğu güzel kokulu, renkli bölümü.

Bitki : Bulunduğu yere kök vb. organlarıyla tutunan, çoğunlukla fotosentez sonucu yaşam için gerekli bileşenleri oluşturan, birçoğu spor veya tohum aracılığıyla döl vererek çoğalan bir veya çok yıllık, otsu, odunsu canlıların genel adı, nebat.

 

Papatya falı : Niyet tutup papatyanın yapraklarını birer birer kopararak "olacak, olmayacak" diyerek bakılan fal.

Sarıpapatya : Çiçekleri sarı renkli papatya.

Alman papatyası : Orta Avrupa'da yetişen bir tür papatya (Anthemis nobilis).

Papa : Roma Katolik kilisesinin, bir meclis tarafından seçilen, Vatikan'da oturan ve Hz. İsa'nın vekili sayılan başkanı.

Papatyalı : Papatyası olan.

Papatyasız : Papatyası olmayan.

Birleşik : Bir araya gelmiş, birleşmiş olan, müttehit.

Santimetre : Bir metrenin yüzde biri uzunluğunda bir ölçü birimi, santim (cm).

Bahar : Gençlik dönemi. İlkbahar. Bu mevsimde ağaçlarda açan çiçekler ve yapraklar. Baharat.

Açan : Oynak kemiklerin arasındaki açıları genişletmeye yarayan kasların genel adı, büken karşıtı.

Yaprak : Kat kat ayrılabilen şeylerde kat. Kitap, defter vb. şeylerde ön ve arka yüzü oluşturan kâğıtlardan her biri, varak. Bitkilerde solunum, karbon özümlenmesi, terleme vb. olayların oluştuğu, çoğu klorofilli, yeşil ve türlü biçimdeki bölümler. Sarma yapılmış olan asma yaprağı. Birkaç parça eklenerek yapılmış olan şeylerde her parça. Börek, baklava vb. şeylerde yufka. Eni 50, boyu 75 santimetre olan bayrak ölçüsü.

Beyaz : Baskıda normal karalıkta görünen harf türü. Ak, kara, siyah karşıtı. Bu renkte olan. Beyaz ırktan olan kimse. Beyaz zehir.

Orta : Öğretimde, öğrencinin değerlendirilmesinde geçer not ile iyi arasındaki derece. Bir şeyin eşit olarak ayrılabileceği bölüm. Başlangıcı ile bitimi arasında eşit uzaklıkta olan süre. Futbolda oyunculardan birinin, topu, kale ağzında duran arkadaşlarına havadan yollamak için yaptığı vuruş. İki karşıt nitelik veya durum arasında bulunan, tutarlı, ılımlı, vasat. Ne uzun ne kısa, midi. Yeniçeri Ocağında tabur. Bir şeyin kenarlarından merkeze doğru yaklaşık olarak aynı uzaklıkta olan yer. Çankırı iline bağlı ilçelerden biri. Defterde, bir araya getirilmiş belli sayıda yaprakların oluşturduğu bölümlerden her biri. Sorunların çözümünde aşırılıklardan kaçınan, ölçülü bir yöntem izleyen. İyi ile kötü arasındaki durum. Orantı. Bir olayın, içinde gerçekleştiği yer. Her iki yanında kendi türünden aynı nitelikte nesneler, durumlar bulunan. Ne büyük ne küçük, midi.

Familya : Aile. Karı, eş. Birçok ortak özelliği sebebiyle bir araya getirilen cinslerin topluluğu, fasile.

Papatyagiller : Yaprakları almaşlı ya da karşılıklı, basit ya da birleşik ayalı, çiçekleri bir kapitulum üzerinde bulunan, çanak yaprakları tüy şekline dönüşmüş, taç yaprakları 4-5 tane olup tüpsü ya da dilsi, aken tipi meyveleri olan, ülkemizde 130 cins ve 1100 kadar türle temsil edilen, sütlü ya da sütsüz, bir, iki ya da çok yıllık, otsu, çalımsı nadiren de ağaçsı bitkiler.

Diğer dillerde Papatya anlamı nedir?

İngilizce'de Papatya ne demek? : n. daisy, golden daisy, camomile, marguerite

Fransızca'da Papatya : camomille [la], marguerite [la], anthémis [le]

Almanca'da Papatya : n. Melonenbaum

Rusça'da Papatya : n. ромашка {бот.} (F)