Trihidrik alkol nedir, Trihidrik alkol ne demek

Trihidrik alkol; Kimya alanında kullanılan bir kelimedir.

Kimya'da terim anlamı:

Üç hidroksil grubu bulunan alkol.

Trihidrik alkol hakkında bilgiler

Gliserin, diğer adı "gliserol" de olan sıvı halde bulunan polar organik bir trihidroksi alkoldür. Hafifçe tatlı, zehirleyici olmayan bir sıvıdır. Su ve alkol ile karışır; asetonda çözünür. Tıbbi gliserin şeker hastalığında şeker olarak ayrıca dıştan deriye uygulanan merhemlerle ve kabızlıkta fitil olarak kullanılır. Ayrıca dinamit yapımında da kullanılır. Trinitrogliserin ve nitrik asitle birleştirilerek dinamit yapılabilir. Sadece nitrik asit ile birleştirildiğinde ise çok güçlü olan Nitro gliserin yapımında kullanılır. 1,2,3-Propantriol'ün yaygın adıdır. Şurup kıvamındaki bu renksiz sıvı suda çözülebilmektedir. Hayvansal ve bitkisel yağ maddelerinin içinde bulunur.Deriye uygulandıgında lipitlerin(yağların)yapısına katılır. Tıpta yumuşatıcı olarak, endüstride sabun ve özel dokumaların yapımında kullanılır. Yağlı maddelerin sabunlaştırılmasıyla elde edilen gliserol, bir trihidrik alkoldür; yani her biri farklı bir karbon atomuna bağlı üç hidroksil grubu (OH) içerir. Gliserolün öbür kullanımları arasında patlayıcı madde yapımı, sanayi çözücüleri üretimi sayılabilir. Aynı zamanda gliserol gıdalarda aw (su aktivitesi) değerinin düşürülmesine yardımcı olur.

 

Trihidrik alkol kısaca anlamı, tanımı

Alkol : Bira, şarap vb. sıvıların veya pancar, patates nişastasının şekere dönüştürülmesi sonucu ortaya çıkan glikoz çözeltilerin mayalaşmış özlerinin damıtılmasıyla elde edilen, kokulu, uçucu, yanıcı, renksiz sıvı, ispirto, etanol, etil alkol. Her türlü alkollü içki

Şeker hastalığı : Kanda şeker düzeyinin normal değerlerin üzerine çıkması sonucu çok su içme, çok yemek yeme, çok idrar yapma ve idrarda şeker bulunması ile beliren hastalık, şeker, diyabet.

Hidroksil grubu : Hidrojen ile oksijen atomunun kovalent bağla bağlanmasıyla oluşan, amino asitler, şekerler gibi pek çok biyolojik molekülde bağların oluşmasını sağlayan OH grubu. -OH ile gösterilen kimyasal bir grup.

Su aktivitesi : Bir gıda maddesinin su buharı basıncının, aynı sıcaklıktaki damıtık suyun buhar basıncına oranı, aw.

Bitkisel yağ : Bitkilerden değişik yöntemler kullanılarak elde edilen yağ.

Çözülebilmek : Çözülme imkânı veya olasılığı bulunmak.

Zehirleyici : Zehirlenmeye neden olan, intoksikan. Zehirlenme yapan herhangi bir madde.

Çözülebilme : Çözülebilmek işi.

 

Nitrik asit : Organik maddeler üzerinde yakıcı ve sarartıcı bir etki gösteren, birleşiminde bir azot, üç oksijen ve bir hidrojen bulunan, yoğunluğu 1,52 olan, 86 °C'de kaynayan, sanayide kullanılan asit, kezzap (HNO3).

Yumuşatıcı : Yumuşamayı sağlayan kimyasal madde. Teskin edici.

Düşürülme : Düşürülmek işi.

Hayvansal : Hayvanla ilgili, hayvani. Hayvandan elde edilen, hayvani.

Patlayıcı : Patlama özelliği olan (madde).

Hidroksil : Bir madenle birleştiği zaman hidroksit yapan atom grubu (OH).

Hidroksi : Organik bileşiklerdeki -OH grubuna işaret eden bir ön ek.

Her biri : Ayrı ayrı hepsi.

Aktivite : Etkinlik.

Yardımcı : Yardım eden veya gerektiğinde yardım edecek olan kimse vb., muavin, muin, yaver, asistan. Yardımı olan (şey).

Kabızlık : Kabız.

Gliserin : Yağlı maddelerden, sabunlaştırma yoluyla çıkarılan, renksiz, tatlı şurup kıvamındaki sıvı (CH2 OH-CHOH-CH2 OH).

Diğer dillerde Trihidrik alkol anlamı nedir?

İngilizce'de Trihidrik alkol ne demek ? : trihydric alcohol